Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Klaus bude sklízet hrozny

Deník Mostecka, 6.5.2006

Potvrzeno: Prezident přijede do Mostu letos na podzim

Český prezident Václav Klaus opět navštíví Most. Za pár měsíců ochutná hrozny na vinici pod hradem Hněvín. Vinice se jmenuje Livie, jako první dáma.

Most - Mostečané uvidí hlavu státu.

Prezidenta pozval do Mostu primátor Vladimír Bártl a vinař Ivan Váňa.

"Obdržel jsem dopis, že pan prezident souhlasí s návštěvou. Jsme potěšeni," prohlásil Bártl na včerejší tiskové konferenci.

Václav Klaus v roce 2004 zasadil pod hradem Hněvín vinnou révu na obnovené středověké vinici. Teď ho čeká první sklizeň.

Podle Bártla zbývá jen dohodnout přesný termín návštěvy. Organizátoři odhadují, že víno dozraje koncem září nebo začátkem října.

Program prezidenta v Mostě dohodne město s prezidentskou kanceláří. Bude záležet na panu prezidentovi a jeho kanceláři, jestli navštíví jen vinice nebo program rozšíří, uvedl Bártl.

Před dvěma lety vítalo Klause a jeho manželku v mosteckých ulicích několik tisíc lidí. Na zaplněném 1. náměstí někteří plakali dojetím.

Klaus není jediným státníkem, který Most navštívil. V roce 1712 projížděl starým městem pod Hněvínem ruský car Petr I. Veliký.

V dubnu 1982 mával průvodům Mostečanů z tribuny Gustav Husák, komunistický prezident Československé socialistické republiky. Husák tehdy přijel na pompézní oslavy 50. výročí Velké mostecké stávky.

V březnu 1994 si prohlédla mostecký děkanský kostel nizozemská královna Beatrix Wilhelmina Armgard. Doprovázel ji její manžel princ Claus.

Dvakrát byl v Mostě prezident Václav Havel (1990, 1995). Poprvé se průvodcům svěřil, že je "otřesen tím, co viděl - zchátralým zámkem Jezeří, zanikajícími vesnicemi, chátrajícími městy a nesmyslnými sídlišti".

Klaus 14 let po Havlovi ocenil v Mostě zlepšení životního prostředí. "Mám z toho dobrý pocit," uvedl Klaus, který ale kritizoval vládu za vysokou nezaměstnanost.

Klaus zavítal do Mostu i v listopadu 1994. Podpořil předvolební mítink ODS. To byl jejím předsedou a zároveň premiérem.

MARTIN VOKURKA