Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Češi přestávají pít, chtějí žít zdravě

Plzeňský deník, 3.4.2006

Spotřeba lihovin i piva rok od roku v republice klesá. Opačný trend si drží pouze víno.

Plzeň/Praha - Češi pijí stále méně alkoholu. Zatímco v roce 2000 byla roční spotřeba čistého alkoholu na osobu téměř 11 litrů, loni byl tento průměr něco přes devět litrů. Důvodem je změna životního stylu a snaha žít zdravěji. Dokládá to i vývoj spotřeby hlavních druhů alkoholu.

Nejvíce alkoholu vypijí Češi stále ještě v pivu. Ročně je to na hlavu zhruba 5,3 litru čistého alkoholu. "Loni se v zemi vypilo v přepočtu na obyvatele 156,5 litru piva. To je sice jen o tři litry méně než po roce 1990, ale tento ukazatel uměle zvyšují turisté, kteří sem dříve nejezdili. Po odečtení vlivu turismu je spotřeba na jednoho Čecha zhruba 130 litrů piva ročně," uvedl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý, podle něhož se bude tento ukazatel dále snižovat.

Až o sedm procent ročně poklesnou tuzemské prodeje lihovin. Od roku 1990 do roku 2000 kolísala jejich spotřeba okolo 8,4 litru na osobu. Pak začala prudce klesat. "Loni to bylo 5,8 litru," říká ředitel Stocku Plzeň Martin Petrášek s tím, že spotřeba čistého alkoholu v lihovinách klesala ještě rychleji. Na trhu totiž přibyly lihoviny s nižší mírou alkoholu.

Více než kdy jindy se pije jen víno. Každý Čech loni vypil v průměru 17 litrů. To je o dva litry více než před rokem 2000.

Odborníci mají pro vývoj na trhu více vysvětlení. "Alkohol se pije méně, protože více pracujeme, jezdíme autem, sportujeme a snažíme se žít zdravěji," říká například Petrášek. Potvrzují to i hostinští: "Přibývá lidí, kteří si dají k obědu nealkoholické pivo," uvedl majitel plzeňské restaurace Michal Balda.

Jiný hostinský Radek Černík dodal, že v oblibě jsou více než kdy jindy vinné střiky. "Víno s minerálkou má minimum kalorií. Pijí ho hodně dívky," dodal Černík.

JIŘÍ KOKOŠKA