Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Biovíno z Pavlova si lidé pochvalují

Rovnost - Deník Znojemska,2.5.2006

Pavlov Kus práce ve vinici mají za sebou vinaři, kteří pěstují biovíno.

Tam, kde se běžně použije herbicid, si totiž musí vystačit s motykou. Kde škůdce zlikviduje postřik, tam musí nasadit slunéčka sedmitečná. V Česku jsou jen čtyři vinaři, kteří pěstují biovíno podle přísných pravidel Evropské unie. Všichni mají vinice na Břeclavsku.

Úroveň jejich vín mohli lidé zhodnotit na mezinárodní spotřebitelské přehlídce biovín v Pavlově na Břeclavsku. Moravským vinařům zde sekundovali vinaři z Itálie, Francie, Španělska či Chile.

Na tradiční nápoj vinařského kraje nedají Jihomoravané dopustit. Víno vypěstované s přívlastkem " bio" však většina z nich vůbec nezná. Právě proto Svaz ekologických zemědělců PRO- BIO každoročně pořádá jejich košt.

" Snažíme se, aby lidé našli cestu k biovínům, a přehlídku děláme také pro samotné vinaře. Vína totiž hodnotí sami spotřebitelé a vinaři podle toho mohou zjistit, co lidem chutná. Vinotéky si na základě výsledků koštu zase vybírají víno do obchodů," vysvětlila za organizátory Vladimíra Červená. Tradici koštů biovín pod Pálavou založil ekologický zemědělec Josef Abrle.

IVANA VYHNÁLKOVÁ