Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Litoměřice ožijí největší českou vinařskou výstavou

idnes.cz, 27.4.2006

Už zítra se Litoměřice stanou vinařským centrem Čech. Zdejší kulturní dům bude hostit čtvrtý ročník největší vinařské výstavy na severu Čech - Vinařské Litoměřice. Návštěvníci dvoudenní akce budou moci ochutnat to nejlepší, co čeští vinaři v minulých letech stočili.

A že bude opravdu z čeho vybírat, potvrdily i výsledky soutěže českých a moravských vín, která se před několika dny uskutečnila v Roudnici nad Labem. Degustátoři zde vybírali ze 328 vzorků a vítězná vína budou slavnostně vyhlášena právě při zahájení Vinařských Litoměřic.

"Všechny vzorky bude možné ochutnat a lidé se mohou těšit na výborná a kvalitní vína a především bohatý program. Tak velkolepý jako letos ještě nebyl, hostíme celkem 57 vystavovatelů a po oba dny bude hrát živě cimbálovka," pochvaluje si ředitel výstavy Pavel Kacerovský z Ortopedického centra, které celou akci, nad níž převzali záštitu hejtman kraje Jiří Šulc a letos poprvé také předseda Senátu Přemysl Sobotka, pořádá.

Doprovodné akce opět připomínají, že výstava je určena jak pro odborníky, tak především pro ty, kteří mají rádi dobré víno. "Nepropagujeme pijáctví a alkoholismus, naopak víno a zdravý životní styl jde výborně dohromady, o čemž návštěvníky přesvědčí zajímavý program s názvem Víno a zdraví. V jeho rámci bych především doporučil páteční dopolední přednášku pana Radima Uzla na téma Víno a sex," láká Kacerovský.

Novinkou bude program Víno a pokrmy, během něhož se lidé dozvědí, které víno se hodí k jakému jídlu. "Jsou připravena témata jako víno a dezerty, těstoviny, uzeniny, sýry, saláty či mořské i sladkovodní ryby. Tyto vstupy se budou periodicky opakovat, tak lidé nemusí mít strach, přijedou-li později. Několikrát proběhne také otevírání sektu šavlí," ujišťuje Kacerovský.

Na výstavě bude zastoupena i většina místních vinařů ze severu Čech, takže si budete moci domů odnést vína z Lobkowiczkého zámeckého vinařství, Klášterních vinných sklepů Litoměřice i produkty vinařství z Chrámců. Vstup na akci je 100 korun a zahrnuje v sobě i bezplatné ochutnávky.

"Z každé vstupenky půjde koruna na povodňové konto, stejně jako celý výtěžek z aukce čtyř skvostných vín, která budou slavnostně vydražena," upozorňuje Kacerovský.

ann, MF DNES