Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Zámek v Tvořihrázi bude po opravě lákat na víno

Znojemské noviny, 14.4.2006

Tvořihráz - Výměnou oken, opravou střechy, fasády a zvonice začala letos oprava zámku v Tvořihrázi. Kolem věže už dělníci postavili lešení a stihli také opravit část střechy směrem do návsi.

"Zámek chátral velmi dlouho, přitom je to největší pamětihodnost v obci. Už bylo na čase, že se s opravami začalo," řekla jedna z obyvatelek Tvořihráze. Libuše Kudláčková. Podotkla, že zámek kazil vzhled již opraveného středu obce. "Máme tady nové chodníky, opravený je obecní úřad i hospoda. A hned naproti se lidé museli dívat na zpustlý zámek s opadanou omítkou a rozbitými okny," dodala. Zámek připadl počátkem devadesátých let obci. Její představitelé se zámek nejprve pokoušeli bez výsledku prodat. Na zaplacení oprav obecní rozpočet nestačil. "Až v závěru loňského roku jsme získali dotaci z programu rozvoje venkova. Z téměř milionového nákladu tak na obec zbývá dvě stě tisíc," informoval starosta Tvořihráze Bohuslav Kadlec. Zástupci obce již plánují, že zámek v příštích letech využijí pro vinařskou turistiku. "Dominikáni jimž zámek patříval, pod ním vystavěli rozsáhlé vinné sklepy a víno dodávali nejen do českých zemí, ale prý i do Říma na papežský stůl. Nyní prochází kolem obce vinařské cyklotrasy. Proto chceme navázat na starou tradici a sklepy postupně obnovit. Doufáme, že se Tvořihráz a náš zámek stane přitažlivým místem vinařské turistiky," dodal tvořihrázský starosta Kadlec.

(dr)

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech