Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Ročník 2013? Ovocný a bohatý

Jižní Morava – Ročník 2013 dělá vinařům radost. Může se pochlubit výraznou ovocnou chutí a zároveň se urodilo o čtvrtinu více hroznů než loni.

Loňskou sklizeň označují vinaři jako mírně nadprůměrnou. "Poslední čtyři roky se vždy střídá slabá a silná sezona," řekl Aleš Valluch z vinařství Fuzgrunty v Bulharech. V roce 2012 poznamenalo sklizeň dlouhé sucho a jarní mrazík.

Vinaři doufají, že si letos tržby vylepší. "Vyrobíme o čtyři tisíce lahví víc," uvedl Jan Stávek z Vinařského dvora v Němčičkách. Ročník 2013 podle něj bude výrazně ovocný. "Také získá pikantní kyselinku," popsal Stávek, který se bojí, že kvůli mírné zimě zaplatí víc za postřiky.

Zajímavou chuť ročníku 2013 potvrzuje i Pavel Krška z Národního vinařského centra. "Čeká se hodně aromatický ročník se zajímavou kyselinkou," sdělil Krška. Podle něj se množství prodaných lahví letos vyrovná dlouhodobémuprůměru. Narozdílod slabšího ročníku 2012.

Loňský rok podle šéfa svazu vinařů Tibora Nyitraye charakterizovala dlouhá a studená zima a pozdní nástup jara. "Zhruba desetinu vinic ovšem poškodilo padlí," podotkl.

Zdroj: Nový život
Datum vydání: 20.2.2014
Odkaz:  http://www.vlp.cz/nase_deniky/jizni_morava/rovnost-breclav/