Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

K vínu povede nová cyklostezka

Mladá fronta Dnes, 11.4.2006

Hustopeče - Nová cyklostezka s názvem Krajem andré vznikne letos na Hustopečsku. "Trasa bude lemovat zejména vinice a vinné sklípky a naváže na již osvědčené Moravské vinařské cyklostezky," uvedl za autory projektu Zbyněk Háder.

Na vzniku stezky se podílí Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice a Vrbice, jež spojuje právě hojné pěstování červeného vína André. "Tato odrůda má zde navíc i svůj původ. Vznikla křížením frankovky a svatovavřineckého ve Velkých Pavlovicích," zdůvodnil Háder.

Nová trasa se má otevírat 1. července. Cyklisty zavede nejdříve do vinařského muzea v Hustopečích a poté je provede místem vzniku odrůdy andré. Následně představí turistům malebné vinařské uličky kolem obcí Starovičky a Vrbice. "Po cestě je i sídlo recesistické Kravihorské spolkové republiky v Bořeticích," dodal Háder.

Moravské vinařské stezky jsou dlouhodobým projektem rozvoje vinařství a turistiky. Za zhruba pět let se do projektu zapojilo přes dvě stě vinařských obcí a bylo vyznačeno přes tisíc kilometrů cyklistických tras. Každá z vinařských oblastí na jihu Moravy má již svoji vlastní stezku. Trasy jsou navrženy s ohledem na atraktivitu krajiny, malebnost vinic, polohu vinných sklepů a významných památek kraje. Hlavní stezka - Moravská vinná - spojuje Znojmo a Uherské Hradiště a propojuje deset okruhů, z nichž každý vede jednou vinařskou oblastí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava
(vsm)