Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Mladá vína budou voňavá s příjemnou kyselinkou

Už zítra vypukne první kolo hodnocení letošních svatomartinských vín.

V odborném pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích posoudí profesionální degustátoři prvních 240 vzorků, aby spotřebitelé na pultech obchodů, vinoték, v restauracích a u vinařů pod značkou Svatomartinské nalezli vždy vína vysoké kvality a očekávaných vlastností charakteristických pro mladá vína daných odrůd.

Počasí sice letos vinařům příliš nepřálo, ale i přesto se mohou spotřebitelé těšit na aromatická vína s příjemnou kyselinkou.

Ještě v září bylo poměrně málo slunce, což oddálilo sklizeň asi o 2–3 týdny, tedy do říjnových týdnů, které ale naopak dostatkem slunečných dní vínu přejí. Vinaři počítají s produkcí svatomartinských vín v objemu 2 200 000 lahví, což zhruba odpovídá loňsku.

Druhé kolo hodnocení proběhne už 31. října.

Mezi přihlášenými vzorky zatím dominuje Müller Thurgau před Muškátem moravským a Veltlínským červeným raným. V kategorii růžových vín kraluje Svatovavřinecké před Modrým Portugalem a letošní novinkou Zweigeltrebe. U červených vedou Svatovavřinecká před Modrým Portugalem.

"Doufám, že i přes celosezónní mírně komplikované počasí budou mladá svatomartinská vína svěží, ovocná a v ideální harmonii cukrů a kyselinky," říká Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a organizátor hodnocení svatomartinských vín.

Zdroj: Právo
Datum vydání: 23.10.2013
Odkaz:  http://pravo.novinky.cz/

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech