Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Příběh vinné etikety vyhrál prestižní soutěž v Americe

BRUMOV-BYLNICE Na začátku byl nečekaný nález na půdě, na konci je historicky první zlatá medaile pro Česko. Vladimír Raška z BrumovaBylnice ji získal v americkém Coloradu.

Porota prestižní mezinárodní vinařské soutěže Denver International Wine Competition totiž rozhodla, že právě Raška vytvořil nejzajímavější vinnou etiketu.

"Chtěl jsem si potvrdit, že loni to nebyla jen náhoda," svěřil se úspěšný designér.

Už před rokem si totiž ze San Francisca přivezl dvě stříbrné medaile v podobné soutěži. Což byl jeho první mezinárodní úspěch.

Víno prodává dvacet let. V posledních deseti letech už pod vlastní značkou nabízí přívlastková vína od různých vinařů.

Na rozdíl od jiných se však více zaměřil na to, jak lahev s vínem na první pohled vypadá.

"Hodně vinařů z České republiky soutěží i v zahraničí se svým vínem, ale s vinětou nikdo," upozornil Raška. "Přitom už vědí, že zákazník vybírá očima a polovina úspěchu je právě etiketa," dodal.

Porotce americké soutěže ohromil stejně jako loni. Příběhem, který na americkém kontinentě láká víc než v České republice.

Etiketa totiž upozorňuje na starý příběh z období před první světovou válkou. Tehdy potkala Raškova babička Marie rakouského důstojníka Pierra di Gardiho. Zamilovali se, ale protože Marie si měla vzít syna statkáře ze sousední vesnice, psali si dopisy. Důstojník ve válce sice zemřel, ale dopisy Marie schovala do truhly na půdu.

Tam je po téměř devadesáti letech Raška našel.

"Využil jsem toho příběhu a s pomocí starodávného rukopisu ho přenesl na etiketu," vysvětlil.

Má podobu ručně psaného starého dopisu. Místo počátečního data je na lahvi ročník vína a místo oslovení název odrůdy. Údaje o víně a jeho doporučeném stolování mají podobu textu dopisu.

Láhev ještě zdobí režná šňůrka, ve které je do ruličky svázaný tajný milostný vzkaz.

"Není to sice autentické, protože dopisy byly velmi soukromé, ale tím textem jsem chtěl navodit správnou atmosféru," naznačil.

Víno s vítěznou etiketou bude k dostání v regionálních vinotékách.

Foto: Oceněné viněty Vinař Vladimír Raška ukazuje etikety, za které získal v Coloradu na vinařské soutěži zlaté medaile.

Foto: Dalibor Glück, MAFRA

Mutace - Mladá fronta DNES - Zlínský kraj