Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Budou ochutnávat víno

Právo, 29.3.2006

Šampiónem aprílového koštu je Rulandské bílé ze Znovínu.

Rulandské bílé ročník 2005, výběr z bobulí z akciové společnosti Znovín Znojmo se sídlem v Šatově bylo prohlášeno za šampióna Znojemského koštu, 17. ročníku přehlídky vín znojemské vinařské oblasti. Bude se konat v sobotu 1. dubna ve štukových sálech louckého kláštera ve Znojmě. Hodnotilo se již začátkem března.

Deset odborných komisí ochutnávalo na 400 vzorků vín, všechny mohou zájemci okusit na zmíněném koštu.

Zatímco dříve se ve Znojmě ochutnávalo a hodnotilo nejvíce z odrůdy Veltlínské zelené a Müller Thurgau, nyní je v čele pomyslného pelotonu Sauvignon, kterého vinaři dodali 58 vzorků. Tato odrůda je oblíbena, začala se již před lety vysazovat.

Znojemská soutěž je specifická svým zaměřením - hodnocená jsou pouze vína ze znojemské vinařské podoblasti. Z dalších regionů se mohli vinaři zúčastnit pouze s odrůdou Sauvignon a se známkovými víny.

Hodnocení vín probíhalo podle mezinárodního stobodového systému. Pro co možná nejvyšší spravedlnost výběru skutečně nejlepšího vína postoupil do závěrečného rozstřelu z každé komise nejlépe hodnocený vzorek a teprve z nich byl vybrán šampión výstavy.

Nejlepším vínem roku bylo oceněno Rulandské bílé ročník 2005, výběr z hroznů ze společnosti s r. o. Vinné sklepy Lechovice, titul nejlepší víno velkovýrobce patří Sauvignonu ročník 2005, výběr z hroznů, rovněž ze Znovínu, a titul nejlepší víno drobného pěstitele náleží Jaroslavu Hudečkovi z Konic za Neuburské ročník 2003, pozdní sběr.

Králem vín 2006 - Sauvignon se stal vzorek od firmy Vinselekt Michlovský v Rakvicích, ročník 2002, výběr z hroznů. Pečeť znojemských měšťanů za nejlepší známkové víno získala odrůda Grylus ročník 2003, jakostní víno známkové z Vinařství rodiny Špalkovy v Novém Šaldorfu.Regionální mutace| Právo - Jižní Morava
Jiří Eisenbruk, Jan Trojan

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech