Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

V Hostějově oceňovali víno

Mladá fronta Dnes, 27.3.2006

Hostějov - Milovníci vína zamířili o víkendu do Hostějova, vůbec nejmenší vesnice na Uherskohradišťsku.

Osmatřicet místních obyvatel se může pochlubit takzvaným občasným koštem. "Podobnou akci nepořádáme pravidelně, proto ten název. Věřte mi, že je obtížné dát na malé obci dohromady reprezentativní koštovačku," svěřila se starostka Antonie Vaculíková. V sále kulturního domu našli přesto návštěvníci úctyhodných 192 vinných vzorků. Představit kvalitu ze svých vinohradů přijeli především vinaři z mikroregionu Buchlov, v početném zastoupení nechyběli ani zástupci pořádající obce.

Hostějovický košt se mohl pochlubit ještě jednou zajímavostí. Ovítězném víně nerozhodovala znalecká porota, ale přímo návštěvníci. Každý z nich mohl formou ankety označit deset vzorků, které mu chutnaly nejvíc.

"Určitě to vítám, i když znalci by možná měli jiný názor. Ale když už ochutnávka, tak by hlavní roli měli sehrát lidé," uvedl Vladimír Stýskal z Buchlovic.

"S úrovní letošního koštu jsem relativně spokokojen, protože do Hostějova našlo cestu velké množství vinařů z okolí. To se také projevilo na vysoké úrovni výstavy. Nabízím tady směsi bílého a červeného vína, konkrétně Müller a Chardonnay, a červený vzorek Zweigeltrebe a Frankovky," popsal mladý hostějovický vinař Michal Jurenka.

Kvalitě jednotlivých odrůd neodolal ani statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík. Vůbec nejvzdálenější hosté našli do Hostějova cestu až ze Spojených států amerických.

"Máme radost, že se spojení Hostějova a dobrého vína dostává do povědomí," dodala starostka.

Kdo vinným lákadlům neholdoval, mohl zkusit uzené speciality, koláčky nebo si zazpívat a zatančit u cimbálu. Za nejlepší vzorky rulandského bílého a Chardonnay si odnesli uznání a ceny Stanislav Žůrek z Žeravic a Stanislava Formanová z Vážan.Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava
(as)