Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Zlatá bílá moravská vína

Ani láhev ověšená medailemi jako hruď ruského generála není zárukou kvality. Přečtěte si, jak se u nás i ve světe hodnotí vína a seznamte se s šesti oceněnenými.

Vinný glóbus se za posledních padesát let výrazně změnil. Sice stále, i když občas s lehkým pokrčením nosu, respektuje francouzský systém, který funguje již přes 160 let, ale musel se vyrovnat s neuvěřitelným rozšířením svých hranic. Postupně, jak se zkracovaly vzdálenosti mezi kontinenty, prodlužovaly se vinné lístky o novou nabídku z Ameriky, Chile, Argentiny, Jižní Afriky, Austrálie, Nového Zélandu i z dalších, do té doby na vinném glóbusu neznámých zemí.

Hodnocení vín vznikalo spontánně – nejdříve přímo u výrobců, kde se sešli sousedé a vzájemně si říkali, jak se komu víno povedlo. To platí i o čistě lokálních soutěžích, které probíhají v každé druhé vinařské obci bez ohledu na to, o kterou část světa jde.HodnoceníMezinárodních soutěží je spousta, organizují je různá nadnárodní sdružení, ale nejvíc ceněné jsou úspěchy z těch, které jsou zaštítěné Mezinárodní organizací pro révu a víno (OIV). Regule soutěží se dost liší, ale zásadně se hodnotí podle těchto kritérií: čirost, zabarvení a intenzita barvy, autenticita, intenzita, čistota a harmonie vůně, tělo, harmonie, perzistence chutě a celkový dojem. U šumivých vín ještě přibývá hodnocení perlení. Za každé kritérium je možné udělit určitý počet bodů, maximum je 100 podle Parkera (vína s hodnocením nad 90 bodů jsou vynikající, nad 80 dobrá a nad 70 ještě pitelná).

I u nás máme tradiční soutěže.

Například Valtické vinné trhy se letos konaly již po šestačtyřicáté. A vinaři si úspěchů na této přehlídce opravdu cení. Ale zejména v posledních deseti letech vzniklo mnoho různých soutěží, které mají často velice honosné názvy, ale pouze lokální dosah. Výsledkem jsou nejrůznější přelepky na etiketách, které však mají jen minimální vypovídací hodnotu. Proto se Vinařský fond české republiky a Národní vinařské centrum snaží vnést do hierarchie soutěžních přehlídek řád. To se podařilo již se Salonem vín – nejlepší stovka je vystavena ve sklepích valtického zámku již potřinácté.Doma i venkuSoučasně s výběrem do Salonu proběhlo letos již třetí, závěrečné kolo 1. ročníku Národní soutěže vín, která by měla objektivně posoudit nejlepší moravská a česká vína. Vinařské soutěže by měly vést především k lepší orientaci zákazníků, což se ne vždy daří. Mnohdy láhve polepené medailemi připomínají prsa ruských generálů, ale o kvalitě vína napovídají jen málo. Pokud však na etiketě stojí, že víno získalo ocenění na prestižní mezinárodní soutěži či na vrcholné domácí, je to zaručená známka kvality.

Co se týče prezentace na zahraničních soutěžích, jsou naši vinaři stále aktivnější. Daří se jim znamenitě a z prestižních soutěží vozí domů desítky cenných trofejí. Jen letos do poloviny června to bylo 125 medailí.

Úspěšní jsme zvláště v kategoriích bílých vín, a tak vám v tomto čísle představujeme šest čerstvě oceněných.---RULANDSKÉ BÍLÉ, VÝBĚR Z HROZNŮ 2012, vinařství Tomáš Krist, zlatá medaile z Vinalies Internationales 2013, Francie Barva je slámově žlutá se svítivými odlesky. Vůně koncentrovaná, rozmanitá s tóny medu, květu lípy a rozinek. V chuti výrazné, snoubí se v ní přezrálé hrozny s jemným taninem. Doporučuji k pečenému králíkovi s mandlemi a ovocným čatní. K dostání ve vybraných vinotékách a na www.vino-alkohol.cz za 250 KčRYZLINK RÝNSKÝ EGO N°81, POZDNÍ SBĚR 2011, Zámecké vinařství Bzenec, zlatá z Vinalies Internationales 2013, Francie Víno žlutozelené barvy typické pro tuto odrůdu. Ve vůni lze vnímat meruňkové slupky s příměsí citronové trávy. V chuti lehce bylinkové se svěží kyselinkou. Plné a extraktivní víno se hodí k náročnějším rybím pokrmům. K dostání ve vinotékách a na www.vinnybutik.cz za 145 KčIRSAI OLIVER, KABINETNÍ VÍNO 2012, vinařství Vladimír Tetur, zlatá z Concours Mondial de Bruxelles 2013, Slovensko (tato světová soutěž se koná každý rok v jiné zemi) Suché víno s výrazným buketem, kde převládají tóny muškátu. V chuti lahodné, hebké, hodí se ke sladkým moučníkům a dezertům a bude chutnat zejména dámské části společnosti. K dostání například na www.harmonia-vini.cz za 152 KčCHARDONNAY, POZDNÍ SBĚR 2011, vinařství Mikrosvín Mikulov, zlatá z Vinalies Internationales 2013, Francie Výrazná ovocná vůně, lehké banánové a grapefruitové aroma přechází do tónu lískových oříšků. Vyvážená plná chuť harmonicky spojuje kyselinky a zbytkový cukr. Dobře ladí s plody moře i těstovinami. K dostání ve vybraných vinotékách a na www.mikrosvin.cz za 214 KčCHARDONNAY, VÝBĚR Z BOBULÍ 2011, vinařství Josef Valihrach, zlatá medaile (celkově 5. místo) z Chardonnay du Monde 2013, Francie Sladké Chardonnay má sytou zlatou barvu, je viskózní, ve vůni je cítit limetka a tropické ovoce, v chuti plné s dlouhou dochutí. Vhodné k dezertům. K dostání ve vinotékách a na www.winehouse.cz za 500 KčVíno měsíceJiří Kolečko doporučuje Byla to přelomová událost ve vinařském světě, když v jedné z nejrespektovanějších soutěží na světě Decanter World Wine Awards v Londýně získal v roce 2010 Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr z vinařství Sonberk cenu Regional Trophy jako nejlepší suché víno v regionu střední a východní Evropy. I toto ocenění přispělo k tomu, že o našich vínech ví nejen světová odborná veřejnost, ale také konzumenti. Proto představujeme mladšího bratříčka úspěšného "rýňáku”, který přivezl zlatou medaili v červnu z Kanady.RYZLINK RÝNSKÝ 2011 vinařství Sonberk, zlatá medaile z IWC Quebec 2013, Kanada Barvy zlatě zelenkavé, vůně připomínající včelí plást až petrolej, s podtóny meduňky a mateřídoušky, v chuti šťáva meruňky, citrusová kůra, akátový med, v dochuti výrazné, strukturované a dlouhé víno. Snoubí se s grilovaným lososem, telecím či zralými sýry. K dostání ve vinotékách a na www.eshop. sonberk.cz za 320 Kč

Zdroj: F.O.O.D.