Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vína z loňské sklizně mohou přinést zajímavé zhodnocení

Hospodářské noviny, 22.2.2006

Nákup lahví vína ještě neznamená, že je člověk milovníkem této tekutiny. Lidé mohou také do vína investovat - vydělat na rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou.

A právě loňská sklizeň hroznů byla velmi dobrá. Objemově byla sice nižší, zato ale velmi kvalitní. Kvalitativně se loňské víno dokonce blíží sklizni z roku 1947, což je mezi vinaři legendární ročník.

Kupříkladu mezi nejúspěšnější odrůdy Salónu vín ČR pro ročník 2005/2006 jsou Chardonnay a Ryzlink rýnský. Nejlepší stovku vín vybírali nedávno odborní degustátoři ze 240 přihlášených vzorků, které nejprve prošly nominacemi.

Salón vín provozuje od roku 2000 Národní vinařské centrum. Tato instituce každoročně vybírá stovku nejlepších vín z celé země na základě nominačních výstav. Vína vybírají degustátoři výhradně se zkouškami podle norem DIN, ISO či ENORM a používají přitom stobodový systém.

V Salónu vín ČR 2005/2006 je 76 vín bílých, 23 vín červených a jedno šumivé. Odrůdová skladba přitom čítá 25 odrůd révy vinné a čtyři vína cuveé, tedy odrůdové směsi.

Nejvíce zastoupenými jsou ročníky 2003 a 2004 se 38 víny a podle jakostního rozdělení je 43 vín v pozdním sběru, 27 vín výběru z hroznů a jedenáct jakostních. Do expozice dodá vína 35 firem a nejúspěšnější letos byly Vinselekt Michlovský, Vinné sklepy Valtice a Znovín Znojmo.

Při koupi vína platí základní pravidlo - pokud člověk nepatří mezi znalce, měl by si nechat poradit. Obecně by lidé měli sledovat reference, odborný tisk a jeho předpovědi pro jednotlivé odrůdy.

Nemalou roli hraje i počasí a potenciál ročníku. Je třeba mít na paměti, že kvalitní víno se většinou nedá koupit v supermarketu, ale přímo u vinaře, případně ve specializovaných vinotékách.

Aby investor co nejvíce snížil rizika z případné ztráty, je nutné vědět, jaké víno vybrat, kde ho skladovat a v neposlední řadě znát i možnosti odbytu. (čtk, šal)