Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Kudlovicím vévodil letos Tramín červený

Kudlovice – Oslavám vína patřilo sobotní odpoledne ve vinařské baště Kudlovic, a to v jediné tamější pojmenované ulici, která nese název Hubáčkova. Navzdory deštivému počasí dorazilo na osmý ročník vinařské akce Otvírání sklepů 350 milovníků vinného moku.

Zaslouží si být lahvová, ne sudováUž před patnáctou hodinou byly dveře čtrnácti sklepů otevřeny dokořán a lidé v nich mohli ochutnávat bílá, červená i růžová vína. K jejich koštování a dobré pohodě vyhrávala návštěvníkům cimbálová muzika Stanislava Gabriela a pěl kudlovický ženský sbor. Ani při letošním velebení vína nechyběla odborná přednáška Zdeňka Habrovanského, ředitele Šlechtitelské stanice vinařské Polešovice, která byla zaměřena na Tramín červený, vyhledávanou specialitu mezi milovníky vín.

"Původ tramínu je nejasný. Literatura uvádí Rakousko, jižní Tyroly nebo Řecko. V 15. století byl potvrzený výskyt této odrůdy v obci Tramíno v jižním Tyrolsku. Tramín červený je dnes rozšířený ve všech vinařských oblastech Evropy a v mnoha zemích nového světa," rozšířil návštěvníkům obzory Habrovanský. Upozornil také na to, že vína, jako jsou Tramín červený, Pálava, Sylvánské zelené nebo Rulandské šedé, jsou občas na trzích prodávána jako vína sudová, údajně vyrobená z českých hroznů.

"Výměra těchto odrůd pěstovaných v Česku neodpovídá tomu, aby byly prodávány jako vína sudová. Legální by bylo, kdyby prodejci označili víno v sudu zemí jeho původu. Zmíněná odrůdová vína jsou natolik kvalitní a je jich tak málo, že si zaslouží, aby byla prodávána jako lahvová," je přesvědčen Habrovanský. Ani letos se neobešlo Otvírání sklepů bez udělování pocty některému z vinařských odborníků z regionu. Hold tentokrát vzdali vinaři z Hubáčkovy ulice čtyřnásobnému moderátorovi Otvírání sklepů, zpěvákovi, folkloristovi a vinaři Františku Maňáskovi z Babic. Tomu pak předali modrou zástěru s emblémem vinařů z Hubáčkovy ulice a udělili mu Cenu za celoživotní přínos v oblasti vína a folkloru.

"Ocenění si moc vážím, protože jsem všecko kolem vína i folkloru dělal celý život rád. A vypadá to, že lidé, se kterými jsem se za tu dobu setkal, tomu věří," neskrýval radost František Maňásek.

"Ocenění se Františkovi dostalo za propagaci vinařství v Kudlovicích a okolí. Jak on říká, kam se dojde z koštu pěšky. Stejný, ne­li větší díl zástěry mu patří za mnohaletý podíl na úspěšných folklorních pořadech kudlovické Lúčky," okomentoval poctu Stanislav Dočkal, jeden z pořadatelů vinařské akce, která byla zasvěcena královským nápojům.S modrou zástěrou vstup zdarmaSotva Maňáskovi pověsili vinaři na krk modrou pracovní zástěru s výsadou a právem volného vstupu s koštováním na budoucích akcích Otevřené sklepy, spustily se z mračen provazce deště. Ty ale návštěvníky od koštování vína neodradily. "Někteří v něm pokračovali až do tří hodin po půlnoci," prozradil Dočkal.

"Přístup vinařů a atmosféra otevřených sklepů přitahují do Kudlovic stále více hostů. Ti oceňují právě celkový přístup k nim, rodinnou atmosféru a možnost hovořit s vinaři o nabízených vínech," nechal se slyšet místostarosta Kudlovic František Mikulášek.---Fotogalerii najdete na www.slovackydenik.

cz/kostyvin13ČÍSLO DNE350 Tolik návštěvníků si v sobotu nenechalo ujít osmý ročník vinařské akce Otvírání sklepů v Kudlovicích.Foto: HUBÁČKOVA ULICE. V sobotu se v ní sešlo 350 vinařů z východní a jižní Moravy. Ani déšť je neodradil.

Snímky: Deník/Zdeněk Skaličkla

Zdroj: Slovácký deník