Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Znojemské Májové slavnosti přinesou novinku

Program Májových slavností letos odstartují čarodějnice v kapucínské zahradě. Zavedené součásti letos premiérově doplní přehlídka v pivovaru.

Znojmo – Od pálení čarodějnic v kapucínské zahradě příští úterý po zbrusu novou přehlídku Garage Design v pivovaru u znojemského hradu následující víkend rozevřeli pořadatelé nabídku znojemských Májových slavností. Vrcholy programu jsou tradiční Majáles, festival VOC a setkání partnerských měst. Chybět nebude ani mezinárodní výstava růžových vín Jarovín Rosé.

"Program letos obohatíme o pálení čarodějnic posledního dubna odpoledne. Chceme při této příležitosti víc přiblížit prostor za Vlkovou věží a kapucínským klášterem u Masarykova náměstí. Vstup bude zdarma, na večer postavíme zhruba třímetrovou vatru, od sedmi hodin zahraje skupina Jablkoň," informoval ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga. Vedle hlavní vatry budou na prostranství hořet další kovové koše se dřevem, kde si hosté mohou opéct přinesené buřty. Prostranství u Kolárovy ulice za náměstím vybrali pořadatelé záměrně. "Chceme tenhle velký a zajímavý prostor lidem víc přiblížit a hodně se na něj soustředit," dodal Varga.

Hlavní program Májových slavností a sérii tradičních jarních slavností odstartuje v úterý sedmého května studentský Majáles. "Vše zahájí už v deset hodin dopoledne průvod studentů od Městských lázní parkem a středem města na Horní náměstí, kde bude následovat celodenní program," avizoval Varga. Mladí návštěvníci se mohou odpoledne a večer těšit například na vystoupení kapel UDG, Rybičky 48 a Wohnout.

Úterní odpoledne bude také patřit jubilejnímu desátému ročníku ojedinělé mezinárodní přehlídky růžových vín Jarovín Rosé. "Do letošního ročníku přihlásili sto osmdesát vzorků vinaři z České republiky, Rakouska, Slovenska, Maďarska, Chile, Francie, Itálie, Moldávie a Libanonu. Degustační komise zasedne v pondělí devětadvacátého dubna ve Znojemské Besedě. Vlastní přehlídka se uskuteční sedmého května ve vestibulu radnice v Obrokové ulici od čtyř odpoledne do jedenácti večer," informoval organizátor výstavy Branko Černý.

Vinaři budou slavit i ve středu osmého května, kdy bude Horní náměstí patřit Festivalu VOC.

"Lidé poprvé ochutnají čtyřiatřicet nově zatříděných vín VOC Znojmo. Tradičně nabídneme gastronomii spojenou s Pohořelickým kaprem v podání restaurací ze Znojma a okolí. Přitažlivý bude i kulturní program, ve kterém vystoupí například kapela Khale a bratři Ebenové," pozval šéf VOC Znojmo František Koudela. Desátého a jedenáctého května se pak, rovněž na Horním náměstí, představí partnerská města Znojma. "Dny partnerských měst se letos uskuteční již popáté. Letošní ročník bude o to slavnostnější, že si s italskými přáteli v pátek v půl desáté připomeneme padesát let partnerství Znojma a Pontassieve, " sdělil znojemský místostarosta Jan Grois.

Ve stejné dny ožije znojemský pivovar premiérovým ročníkem akce Garage Design. "Půjde o přehlídku českých, slovenských a možná i italských designérů v garážích znojemského pivovaru. Ti představí své nápady a návrhy oděvů, ale třeba i bytových doplňků. Program doplní vystoupení kapel Owl, Praguematique a DJe Oldřicha Sice. V sobotu plánujeme také debatu o využívání veřejného prostoru," nastínila program organizátorka Andrea Dohnalová.

---

"Chceme víc přiblížit prostor za Vlkovou věží a kapucínským klášterem u Masarykova náměstí." šéf Znojemské Besedy Dušan Varga

Zdroj: Znojemský deník

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech