Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Češi své "šampaňské" neopustí

Hospodářské noviny, 30.12.2005

Největší tuzemští výrobci sektu finišují, mají nejlepší čas v roce. Také pravého šampaňského se letos prodá víc

Miroslav Prchal

AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Praha, 30. 12. 2005

Tympánový zvuk při otevírání šampaňského, toho pravého a ryzího z francouzské oblasti Champagne, se letos ozve v celém světě 310miliónkrát. Tolik lahví se ho letos prodalo.

Ve srovnání s loňským rokem je to o 1,4 procenta bublinek více. A majitelé proslulých značek jako Dom Perignon či Laurent-Perrier zvýší své zisky o tři až čtyři procenta.

Také čeští výrobci šumivých vín hlásí před Silvestrem rekordní zájem. Češi na Silvestra otevřou přes 3,5 miliónu lahví sektů ze staroplzenecké firmy Bohemia Sekt, víc než loni. I druhý tuzemský výrobce sektů, jablonecký Soare Sekt, potvrzuje větší zájem.

Ve Starém Plzenci třeba 23. prosinec opustilo brány firmy rekordních 27 kamiónů, naložených produkcí více než 300 tisíci lahví.

"Jen za jeden týden v prosinci jsme prodali tolik sektů, ale i tichých vín, jako za celý duben," říká Josef Vozdecký, šéf Bohemia Sekt, ovládající sedmdesát procent domácí výroby sektů.

"Od října jsme jeli na tři směny, teď jsme skončili a všechny síly se zaměřují na distribuci. Letošní prosinec bude lepší než ten loňský," tvrdí mluvčí Soare Sekt Hana Verlová.

S tím souhlasí i obchodníci. "Zájem zákazníků se zvyšuje o veškerý alkohol, ale šumivá vína jsou nejpopulárnější," potvrdila včera Eva Williams za Tesco Store ČR, kde prodej šumivých vín v prosinci stoupá až osminásobně a vrcholí den až dva před Novým rokem.

A jaké sekty se v Česku pijí? U Soare roste zájem o licenčně vyráběné Rossijskoe Igristoe, ale víc se kupují i dražší značky, třeba Freixenet. U Bohemia Sektu kraluje klasika Bohemia Sekt demi sec, úspěšněji se prodává i vyšší cenová třída Bohemia Sekt Prestige.

Dobře se prodávají se i zahraniční Cuvée Charmat Demi Sec nebo červené Lambrusco. Labužníci nepohrdnou ani Cinzanem Asti nebo značkou Freixenet z distribuce Soare Sektu. "Nejvyšší cenová třída v řádu tisíců korun je samozřejmě francouzské šampaňské, ale těm nejlepším, typu Dom Perignon, lze něčím z domácí produkce sektů jen těžko konkurovat," tvrdí sommelier Otakar Žoudlík. Z těch zajímavých skutečných šampaňských je k mání například v dřevěných sudech kvašený Alfred Gratien.

Zatímco roste zájem o "dospělé" pití, dětští pijáci letos vysadili. Léta oblíbené dětské nealko značky Rychlé špunty letos nejde na odbyt.

Zajímavým šumivým vínem je privátní značka Pilsner Sekt, kterou už pátým rokem vyrábí Soare Sekt pro Plzeňský Prazdroj. Mluvčí pivovaru Alexej Bechtin tvrdí, že jde o třetí nejprodávanější sekt na trhu. Na letošní předsilvestrovský trh putovalo na 250 tisíc Pilsner Sektu.

Přestože spotřeba vína v zemi stále mírně narůstá, v přepočtu dosahuje zhruba šestnáct litrů na hlavu, je to stále jen polovina spotřeby například v Německu.