Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Pálavské vinobraní bude našlapané

Mikulov hostí od pátku 7. do neděle 9. září další ročník Pálavského vinobraní. Jeho program je letos zase o něco bohatší.

Pro návštěvníky slavností vinné sklizně ve dvou tradičních vinařských městech jižní Moravy, totiž Mikulově a Znojmě, je jedině příjemné, že se tyto dvě "vinné bašty" každoročně předhánějí, která z nich uspořádá vinobraní krásnější, větší, mohutnější, pestřejší...

Letos je možné si obě slavnosti vychutnat plnými doušky a zároveň dobře srovnat jejich úroveň, protože následují týden po sobě. O druhém zářijovém víkendu začíná v Mikulově Pálavské vinobraní, jehož první ročník se datuje do roku 1947.Víno a svoboda pro krále Václava"Původně se slavilo v areálu Sirotčího hrádku v Klentnici, vesnici vzdálené čtyři kilometry od Mikulova. Před více než čtyřiceti lety se však slavnosti přesunuly přímo do Mikulova. A právě tam se až do dnešních dnů vzdává vínu hold," přiblížila ředitelka pořádající společnosti Mikulovská rozvojová Marcela Koňáková.

K oslavě zdejšího vinobraní patří každoročně také historická připomínka významné události z dějin Mikulova. "Na podzim roku 1403 jednotka těžkooděnců z mikulovského hradu vysvobodila z vídeňského vězení krále Václava IV. Každoročně v pátečních večerních hodinách proto vyráží z náměstí jednotka těžkooděnců v čele s rytířem Janem z Lichtenštejna do Vídně, aby mohl v sobotu v pravé poledne lid oslavovat příjezd českého krále Václava IV.," vysvětluje každoroční dějinné zpestření vinařské slavnosti Koňáková.

Také letos se manželkou krále Václava IV. stane královna zosobněná herečkou s francouzským šarmem Chantal Poullain. I s králem ji lidé uvidí vícekrát – nejen v sobotní pravé poledne při příjezdu na náměstí v Mikulově, ale odpoledne také při audienci na Kozím hrádku i v mikulovské zámecké zahradě.Od rána až do hluboké nociPodrobný výpis letošního programu Pálavského vinobraní by zabral podstatnou část našich novin, neboť je skutečně snad ještě bohatší než letošní sklizeň hroznů.

V Mikulově na náměstí se u vína i burčáku bude zpívat už ve čtvrtek 6. září od 17 hodin. V pátek se začíná také v pět odpoledne a návštěvníky čekají koncerty, divadlo, "blbá blondýna" Iva Pazderková a také vyslání družiny na záchranu krále Václava ve 20.30 hodin.

Další koncerty, ochutnávky a vystoupení návštěvníci najdou také na zámku i v jeho zahradách a sklepeních, ve vinařském městečku v Kapucínské ulici a v mikulovském amfiteátru. V sobotu se začíná v deset ráno, přibudou vystoupení na Kozím hrádku a třeba v amfiteátru se nekončí dřív než ve dvě ráno.

A od desáté nedělní vypukne program nanovo. To vše s kyvadlovou autobusovou dopravou zdarma nebo třeba i s lety vrtulníkem nad centrem Mikulova, kde se však poletí jen v době, kdy na pódiu nebude probíhat program.

Zájemci najdou vše potřebné na internetových stránkách Pálavského vinobraní na adrese www.palavskevinobrani.cz, případně ve třech hlavních centrech s informacemi a prodejem vstupenek: v TIC Mikulov na Náměstí 1, v TIC Brno na Běhounské 17 a v sídle Mikulovské rozvojové na zdejší České 2.---FAKTA

Užitečné informaceMikulov

Denní vstupné (náměstí/amfiteátr)

pátek 100/200 Kč

sobota 200/300 Kč

neděle 150 Kč

ZTP-P a děti do 12 let zdarma

Mikulovský expres: speciální vlak

Brno – Mikulov (permanentka

a obousměrné jízdné) 420 Kč

Autobusová kyvadlová doprava:

www.palavske-vinobrani.cz/doprava

Znojmo

permanentka (pá + so) 280 Kč

pátek 180 Kč

sobota 200 Kč

studenti, důchodci, děti, ZTP,

ZTP/P vč. doprovodu: zdarmaFoto: Královna Chantal Stejně jako loni lidé uvidí krále Václava IV. s chotí v podání známé herečky Chantal Poullain. A burčák poteče proudem.

Foto: ČTK a MF DNESFoto: Bakchus V královském průvodu nemůže chybět bůh vína a dobré nálady.

Foto: ČTKZdroj: Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Morava