Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Letošní víno se podaří

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka:

A teď máme dobrou zprávu pro všechny milovníky vína. To by mělo být letos velmi kvalitní. Alespoň podle moravských vinařů. Počasí totiž v tomto roce dozrávání hroznů obzvláště přeje.

Petr ZAPLETAL, redaktor:

Zemědělci, zvlášť ti na Moravě, mluví o letošních žních jako o naprosté katastrofě. Za to vinaři si letní horka a tropické teploty nemohou vynachválit.Josef DUFEK, vinař:

Extrémní vysoké teploty způsobí rychlé dozrávání a nám to už krásně začíná, začíná barvit.Petr ZAPLETAL, redaktor:

Přitom vinařský rok nezačal vůbec dobře. Jarní mrazíky spálily velkou část budoucí úrody.osoba:

Tady nějaké hrozny jsou na této hlavě. A když se podíváme tady pomalu, na téhle té hlavně nejsou hrozny vůbec žádné.Petr ZAPLETAL, redaktor:

Teď už jsou ale rozmary počasí zapomenuty i přesto, že vína bude kvůli nečekaným mrazům méně. Vinaři dokonce mluví o tom, že hrozny dozrávají rychleji, než v jiných letech. Obsahují tak víc cukru, který rozhoduje o jejich kvalitě. Proto budou obzvlášť kvalitní i vína ročníku 2012.Tomáš KRIST, vinař:

Přívlastková, pozdní sběry, výběry z hroznů. Troufám si říct, že budou i výběru z bobulí.Josef DUFEK, vinař:

Sluníčko nám to krásné dopéká, takže předpokládáme, že ten ročník může být velmi, velmi pěkný.Petr ZAPLETAL, redaktor:

Vinaři sice mluví o letošním průběhu léta v superlativech, přesto ještě není úplně vyhráno. Kroupy a hlavně nálety věčně hladových špačků by mohly letošní kvalitní úrodu vína úplně zničit. Petr Zapletal, televize Nova.

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech