Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vínem proti rakovině vaječníků

aktualne.cz, ČTK, 6.11.2005

Brno - Lékaři doporučují ženám umírněné pití vína. Dvě deci jsou podle nich vhodná prevence rakoviny.

Lékaři se odkazují na čerstvě zveřejněné výsledky australské vědecké studie, která prokázala významný pokles rizika vzniku karcinomu vaječníků při pravidelné konzumaci sklenky vína denně.

"Na nějakou dobu však na víno musejí zapomenout těhotné ženy a kojící matky," upozornil šéf gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Brně Pavel Ventruba.

Alkohol totiž vstupuje do krevního oběhu plodu přibližně ve stejné koncentraci jako v krvi matky. "Jelikož dítěti trvá zhruba dvojnásobnou dobu, než alkohol vyloučí ze svého organismu, může být na pokraji ztráty vědomí, když matka je příjemně přiopilá," varuje odborník.

Jiná studie, kterou vypracovali dánští vědci, ukázala, že konzumentky dvou decilitrů vína za den snížily ve 30 procentech v době jednoho roku hranici čekání na otěhotnění.

Odborníci se dotazovali téměř 30 tisíc žen a zjistili, že nejpozitivnější vliv na plodnost mělo právě víno. To sice nemůže neplodnost "léčit", může však například omezit infekční onemocnění, která způsobují sterilitu.

"O alkoholu, a tedy i víně, platí totéž co o ohni, je dobrý sluha, ale špatný pán," prohlásil Ventruba.

Lékaři pak již téměř nepochybují o tom, že denní mírné pití vína pomáhá snižovat riziko srdečních a cévních onemocnění, například kornatění tepen.

Výsledky tohoto výzkumu prezentovali v říjnu vědci v Praze. Současně s konzumací bílého vína doporučují jíst i energeticky vyváženou stravu, zejména potraviny s vyšším přísunem kyseliny listové, která pomáhá snižovat některé negativní faktory vznikající při pravidelné konzumaci vína.

Pomoc při přechodu
Děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jan Žaloudík uvedl, že již nyní lze doporučit pravidelné dávky vína, především červeného, ženám v klimakteriu. Spolu s příznivými účinky na srdečně-cévní systém mohou totiž přirozený úbytek jinak potřebných estrogenů částečně nahradit takzvané fytoestrogeny z vína.

"Výzkumy pocházejí z posledních pěti až deseti let a bude třeba ještě mnohem více sledování," míní děkan.

Zopakoval, že je třeba zlomit mezi lékaři určité tabu, které obecně pití alkoholu nedoporučuje.

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech