Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Mařatský dvůr by mohl do města přilákat další turisty

Právo, 10.12.2005

Unikátní skanzen vinařských búd z celého Slovácka vznikne během příštích let v uherskohradišťské čtvrti Mařatice nedaleko tamních vinných sklepů.

Dva roky starou myšlenku vycházející z tradice regionu nyní oživili zástupci Zlínského kraje, Uherského Hradiště a společnosti Synot.

Výsledkem má být takzvaný Mařatský dvůr, jakási vstupní brána k desítkám tamních vinohradů a sklípků.

Ve skanzenu vznikne mimo jiné Muzeum vína nebo expozice seznamující návštěvníky s tradičním postupem výroby vína i s vývojem pěstování vinné révy v regionu. "Je to komplexní a originální záměr, který směřuje k významné skupině potenciálních návštěvníků," konstatovala Helena Mráčková z tiskového odboru Krajského úřadu ve Zlíně.

Kraj už nominoval svého radního Jindřicha Ondruše (KDU-ČSL) do dozorčí rady obecně prospěšné společnosti Mařatský dvůr, krajští politici mají především pomoci se získáváním peněz z fondů Evropské unie.

"Mařatský dvůr by mohl do města přilákat další turisty. Chceme proto využít i nedaleký prostor bývalého vojenského cvičiště Rochus, přeměnit ho v atraktivní areál a vytvořit v těchto místech například naučné stezky," řekl Právu uherskohradišťský místostarosta Květoslav Tichavský (ODS).

Ještě dřív než v Uherském Hradišti se dočkají menší expozice vinařství obyvatelé a návštěvníci nedalekého Vlčnova.

Vznikne proměnou jedné z tamních búd ve státem chráněné památkové rezervaci vinohradských staveb. Obec búdu odkoupila za sto tisíc korun. "Bohatě se nám to vrátí," je přesvědčen vlčnovský starosta Jan Pijáček (ODS).Regionální mutace| Právo - Olomoucký kraj