Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Nazarčuk je viceprezidentem

Rovnost - Deník Břeclavska, 8.12.2005

Praha, Břeclav Břeclavák Libor Nazarčuk, trojnásobný sommelierský mistr České republiky, chce jako nově zvolený viceprezident Asociace sommelierů usilovat o vyšší kulturu podávání a konzumace vína na jižní Moravě, v kraji, kde se pěstuje vinná réva a víno vyrábí.

Úspěchem je, že poprvé byl do čela Asociace zvolen zástupce jižní Moravy.

" Jedním ze dvou viceprezidentů se stal Moravák proto, aby se činnost Asociace rozšířila i do našeho kraje," vysvětloval Nazarčuk. Slibuje si od svého zvolení, že moravští členové sommelierské asociace budou nyní lépe komunikovat s vedením v Praze. " Připravujeme na Moravě školení sommelierů, pracovníků gastronomie a vinařů," prozrazuje jednu z prvních plánovaných akcí. Podle Nazarčuka návštěvníci jižní Moravy očekávají, že právě tady v restauracích a vinárnách budou o víně vědět nejvíce. " Často ale odcházejí zklamaní. Ve vinařských oblastech v evropských zemích je situace úplně odlišná. Tam je personál vzdělaný," říká.

Asociace sommelierů chce v první řadě zmapovat zájem o další vzdělávání ze strany lidí z gastronomie a rozšířit na Moravě i svou členskou základnu. Pro řádné členství je nutné složit sommelierské zkoušky, které Asociace pořádá. Na Moravě chtějí víc spolupracovat i s výrobci vín a s institucemi, které školení vinařů a vinohradníků zajišťují.( zh)