Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Bohemku otevřou miliony Čechů

Plzeňský deník, 29.11.2005

Silvestrovské sekty začaly kvasit v březnu. Od září jedou naplno plnicí linky. Většina šumivých vín bude od firem z Plzeňska.

Starý Plzenec/Plzeň - Přibližně dva ze tří Čechů, kteří si o letošním silvestru připijí šumivým vínem, budou pít staroplzenecký Bohemia Sekt. Největší producent vín v zemi chce před letošními Vánocemi a silvestrem prodat 3,5 milionu lahví. Češi jich během svátků vypijí zhruba pět milionů. Čtvrtmilionem se na tom bude podílet i značka Plzeňského Prazdroje Pilsner Sekt.

"Letos hodláme prodat o pět procent více lahví něž loni," uvedl včera obchodní ředitel Bohemia Sektu Dalibor Šebela. Podle něj firma ročně vyprodukuje kolem deseti milionů lahví sektu. Více než třetina se vypije v posledních dvou týdnech roku. Právě pro tuto příležitost dali letos staroplzenečtí vinaři na trh tři nové druhy sektů. Jedná se o výrobky střední a vyšší cenové kategorie. Podle Šebely v ČR jejich spotřeba meziročně roste na úkor levných a méně kvalitních značek.

Pilsner Sekt spadá do střední cenové kategorie. Pivovar ho na trh uvedl společně se Soaré Sekt Jablonec nad Nisou na konci 90. let. Od té doby se plzeňského šumivého vína prodalo dva miliony lahví. I jeho spotřeba rok od roku stoupá.

Vína pro letošní zimní svátky se začala v Jablonci i Plzenci připravovat v první čtvrtině roku.

"Sekt je vyráběn metodou Charmat, tedy kvašením v tancích po dobu šesti měsíců," uvedl mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin. Tak dlouho kvasila vína i ve Starém Plzenci. Stáčení silvestrovských lahví tam začalo v září. Kvůli němu byla na plnicí lince zavedena i druhá směna.

K tomu, aby vinaři letos své sekty prodali, doufají také v přízeň počasí.

"Pokud bude na svátky 15 stupňů Celsia, pršet a bahno, tak bude prodej menší. Ideální je sníh a teploty mírně pod nulou," říká Šebela. Takové počasí si přeje hlavně v ČR, kde prodá zhruba 95 procent produkce. Zbytek vyváží hlavně na Slovensko, do Polska a Belgie. Postupně prý rostou prodeje v Rusku a letos se šumivá vína z jihu Plzeňska dostala poprvé i do Japonska.Sekty firem z PlzeňskaBohemia Sekt 3,5 mil./70 %

Pilsner Sekt 250 tis./5 %

celkem v ČR 5 mil.Autor: JIŘÍ KOKOŠKA