Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinaři: Krásný podzim se postaral o skvělá vína

iDnes.cz, 18.11.2005

I přes nepříznivé léto si vinaři slibují od letošní sezony výborné víno. Začátkem září to ještě s úrodou vinné révy vypadalo zle, když vinaři sledovali, jak jim réva na vinicích pomalu uhnívá. Nezvykle dlouhý a teplý podzim však nakonec vínu dodal ojedinělou chuť.

Na tomhle se shodují vinaři prakticky ze všech vinařských oblastí v České repoublice. Stejné hlasy znějí z Moravy i z okolí Mělníka.

"Všechna letošní vína budou nejkrásnější vůbec v historii," tvrdí předseda Cechu českých vinařů Ivan Váňa s tím, že po ošklivém srpnu přišel nádherný podzim, kdy téměř devět týdnů v kuse svítilo slunce.

Mělnická oblast je se svými 170 hektary vinohradů největší v Čechách. Samotnému Mělníku pak náleží na sto hektarů.

Burgundskou odrůdu Rulandské modré do této oblasti dovezl a vysadil již král Karel IV. V posledních letech byla na Mělnicku vysázena i druhá nejkvalitnější burgundská odrůda Chardonnay.

"Typickými bílými odrůdami jsou na Mělníku Ryzlink rýnský a Müller-Thurgau. Z červených vín dosahuje kvalitních sklizní především Modrý Portugal a Rulandské modré," vysvětluje degustátor Pavel Vinklář.

Časté mlhy a příhodné mikroklimatické podmínky na mělnických vinicích vytvářejí přímo ideální prostředí pro pěstování révy vinné. Podle Kosmovy kroniky se začátek vinohradnictví v Čechách datuje do časů kněžny Ludmily, babičky knížete Václava. Sud vína, který kněžna Ludmila dostala darem od velkomoravského knížete Svatopluka, ji inspiroval k vysázení sazenic révy vinné v okolí jejího hradu Pšova, dnešního Mělníka.

"Letošní vína jsou skutečně jedinečná. Nemusí se nijak upravovat jejich kyselost, jejich barva je plná. Tento ročník se možná ukáže jako jeden z nejkrásnějších v historii našeho vinařství," pochvaluje si Váňa. Na šedesáti hektarech vinic v Mělníku hospodaří rodina Lobkowiczova. Vyrábí vlastní víno - ročně vyprodukují kolem 200 tisíc lahví.

Zámek a vinařství Lobkowiczů má bohatou a dlouhou historii - píše se od roku 1753. V současné době vlastní firmu Jiří Lobkowicz, kterému byl majetek navrácen v restituci v roce 1992. Pod vedením jeho manželky Bettiny Lobkowicz dochází k opětovnému rozkvětu vinařství v městě Mělníku. "Letošní úroda je výborná," shoduje se s ostatními vinaři Jiří Lobkowicz.

Hana Zejvalová, MF DNES