Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Kde ochutnat Svatomartinské

Právo, 8.11.2005

Češi si připijí svatomartinským, tedy mladým vínem, 11. 11. v 11 hodin. Předběhnou tak o pár dní Francouze a jejich Beaujolais Noveau, nejslavnější mladé víno na světě. A proč 11. listopad? Podle tradice končila ten den služba tak zvanému vincúrovi, správci vinice, kterého si každý majitel najímal na rok.

A právě 11. listopadu pán přijel z města ochutnat, jak se první víno povedlo. Pokud byl majitel spokojen, dostali správci práci na další rok. Když zavládlo roztrpčení, hledal se nový víncúr.

Letos se bude 11. listopadu ochutnávat v Česku mladé víno od čtyřiceti vinařů ve vybraných restauracích a vinotékách. Povolení lahvovat víno s etiketou Svatomartinské uděluje Vinařský fond ČR a dostaly ho tři typy. Bílé (odrůdy Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané), růžové (Modrý Portugal a Svatovavřinecké) a červené ze stejných odrůd jako víno růžové. Svatomartinskou tradici se rozhodl podpořit i vinný sklep a vinotéka Újezd v Praze.

"Snažíme se tím vytvořit přátelskou konkurenci k slavnosti Beaujolais Nouveau a vytvořit novou a především živou českou tradici. Proto nabízíme široký výběr mladých vín," říká majitel vinotéky Daniel Keřlík.

V nabídce je Svatovavřinecké, Veltlín raný červený, Modrý Portugal z vinařství Springer z Bořetic. A co je důležité - budou zde i svatomartinská vína z Mikulova (vinařství Kovacs). Po celý den se dají ochutnat i tradiční české dobroty - husí jatýrka, škvarky. Největší výběr různých druhů Svatomartinského bude možné ochutnat nebo si koupit 11. 11. v Brně na trzích na Moravském náměstí.

V Praze ho nabídnou přední vinotéky a řada restaurací. Viniční altán v Gröbovce připravil kolem 12 vzorků mladého vína různých značek od předních vinařů. Zájemci je mohou ochutnat přímo na místě. Ceny za Svatomartinské se pohybují zhruba od 70 do 150 Kč.

Letošní ročník vína vypadá velice slibně díky teplému podzimu. Hrozny vyzrály do relativně vysoké cukernatosti. Mladým vínům to pomohlo jen z části, nejvíce to bude znát u vín s přívlastkem jako jsou pozdní sběry, výběry z hroznů nebo bobulí atd.