Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Na kole za vínem

www.blesk.cz, 4. 7. 2011

Zdánlivě nesourodé spojení – víno a sport – se při pobytu na jižní Moravě může proměnit ve velmi smysluplné a příjemné trávení volného času. Je ale samozřejmě potřeba zachovat správné pořadí. Aktivní závodníci i rekreační sportovci si počkají, diváci mohou koštovat již dříve. Po skončení závodu či jiné sportovní aktivity následují společné debaty a znovuprožití dramatických momentů u sklenky jiskrného vína. To umocní nezapomenutelné zážitky, které si odnesete z aktivní dovolené ve vinorodém Jihomoravském kraji.

Během celých prázdnin vám budeme pravidelně přinášet zajímavé informace a tipy na nejrůznější vinařské akce, které můžete v mnohdy netušených souvislostech potkat nejen na jižní Moravě. Seriál o vinařské turistice jsme připravili ve spolupráci se stránkami www.wineofczechrepublic.cz.

Kdo s koho

Jste-li aktivní sportovec, určitě si vyberete v každém jihomoravském regionu po celé léto akci, která vás vtáhne do víru dění. Ať budete zápolit kolektivně, nebo každý sám za sebe – nudit se rozhodně nebudete a ještě si užijete typické moravské pohostinnosti u plného pohárku.

Počátkem července si můžete řádně šlápnout do pedálů. Amatérský cyklistický závod Vinařská 50 – Author Znovín Cup 2011 se koná 2. 7. a nabízí účast jednotlivcům v kategorii mužů i žen, stejně jako týmům, včetně rodinných. Letos se pojede již podvanácté a stále se zvyšující zájem závodníků i diváků svědčí o tom, že si kraj vína s cyklistikou báječně rozumí. Trasa vede rozmanitým terénem kopcovité krajiny znojemského regionu, mezi vinicemi se zrajícími hrozny, po klikatých okresních silničkách a místy kopíruje tok řeky Dyje. Část trasy vede rakouským pohraničím. Kromě krásných zážitků si každý odnese i pěkný dárek, vítězové navíc obdrží i láhev vína.

O pár dní později, 5. 7., můžete změřit své síly ve Velkých Pavlovicích na 2. ročníku Kolem horem dolem. Spíše než o rychlost jde v tomto případě především o fyzickou zdatnost a výdrž, neboť 25kilometrová trasa vede po neupravených stezkách vinařských tratí mikroregionu Modré hory. Středně náročná akce je určena zdatnějším cyklistům. Všichni účastníci se mohou v cíli těšit na ochutnávku vynikajících modrohorských vín.

Kromě jednotlivých akcí, kde se potkává cyklistika a skvělá vína, existuje také hustá síť lákavých Moravských vinařských stezek, které si můžete projet kdykoli, ale o těch až někdy příště.

Spěch není nic pro vás? Máte raději klidnější sportovně-společenskou zábavu? Pak zajeďte 16. 7. do Kobylí na 2. ročník Evropského poháru vinařských oblastí v pétanque. Loňský úspěch celé akce přilákal do letošního klání mnohem více zahraničních týmů. Díky tomu můžete porovnat své dovednosti na evropské úrovni a užít si tento původně francouzský sport v autentickém prostředí s neodmyslitelnou sklenkou vína. Závěrečná kola se budou konat ve známé vinařské uličce Suchořádské zmoli, kde odpoledne ochutnáte přes 300 vzorků vín od nás, ale i z celé Evropy. Poznáte tak, že moravská vína se řadí ke špičce evropské produkce. Samozřejmostí je bohatý kulturní program.

A po víně do peřin

Při sportu i u vína čas utíká rychle, proto je dobré předem myslet na to, kam večer po degustaci složit hlavu. Jižní Morava je plná příjemných penzionů a hotýlků v různých cenových úrovních. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být třeba systém certifikovaných vinařských turistických zařízení. Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb najdete na www.wineofczechrepublic.cz. Na stejné adrese také najdete spoustu informací o moravských a českých vínech, kalendář vinařských akcí a všechny potřebné kontakty.

Osm vítězů Oenofora pochází z České republiky

23. 6. 2018 08:05, Pro tisk

Letošní 12. ročník mezinárodní soutěže vín Oenoforum byl velmi úspěšný pro naše vína. Ocenění za nejlepší kolekcí získalo Nové vinařství. Čtyři hlavní Šampioni letos putují do zahraničí. Moravští vina ...

Vína z Moravy, Vína z Čech