Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Moravská Pálava uspěla na největší světové výstavě

iDnes, 1.11.2005

Společnost Vinselekt Michlovský získala v konkurenci téměř pěti tisíc vzorků na největší anonymní degustací vín na světě Mundus Vini v Německu zlatou medaili. Porotu zaujala její Pálava ročníku 2002, výběr z hroznů z obce Perná a trati přední Purmice.

V pátém ročníku soutěže se utkala vína z jedenatřiceti zemí.

Pálava z Vinselektu byla podle něj jediným zástupcem z České republiky. Nejvíce ocenění přitom posbírala německá, italská, španělská a francouzská vína. Hodnotitelé, kteří používali mezinárodní enologickou stobodovou stupnici, udělili celkem 406 zlatých medailí a 17 velkých zlatých medailí. "Víno přihlásil do soutěže jeden z německých zákazníků firmy," uvedl mediální zástupce společnosti Jiří Janoušek.

Vinselekt loni zvýšil odbyt o téměř 61 procent asi na 1,24 milionu litrů vína a očekává i adekvátní posílení tržeb. V roce 2003 dosáhly 75,7 milionu korun a za loňský rok by měly převýšit 100 milionů korun. Vinselekt pěstuje rovněž vinnou révu zhruba na 130 hektarech vinic. Firma existuje od roku 1993 a na značce Král Vinohradu spolupracuje se Stockem Plzeň.

Oceněný vzorek Miloše Michlovského pochází z kolekce Vinum Palaviense, která zahrnuje odrůdová vína s kontrolovaným původem a vázaná na lokalitu Pálavy. Stejnojmenná odrůda vznikla právě zde ve šlechtitelské stanici Perná křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Pálavu 2002 doporučují gastronomové k ovocným dezertům a smetanovým pohárům, ale skvěle doplní i sýry s modrou plísní na povrchu.

ČTK