Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Teplý podzim pomohl kvalitě hroznů z vinic u Chlumčan

Deník Lučan, 14.10.2005

Chlumčany - Letošní úroda vinné révy byla velmi dobrá, plody jsou navíc kvalitní. Po chladnějším srpnu k tomu přispěl hlavně teplý podzim. "Celkově jsem velmi spokojen," řekl včera Vlastimil Poděbradský, majitel vinohradů v Chlumčanech u Loun.

Na přibližně 2,4 hektarech pěstuje dvě odrůdy vinné révy - Müller Thurgau a Rulandské bílé. Letos sklidil pět tun hroznů, které obratem prodal zpracovateli do Slaného. "Velmi slušně dopadl Müller s 18,5 procenty cukernatosti. Výborně je na tom i Rulandské s 20,8%," pochvaluje si.

Vinař obhospodařuje celkem tři hektary půdy. Letos ale 0,6 hektaru nevyužil a chystá obnovu části starší vinice. Do budoucna uvažuje o pěstování přívlastkových vín, zejména červeného Tramínu a Rulandského šedého. "Postupně chci celý vinohrad obnovit," vysvětluje V. Poděbradský.

Na to však bude potřebovat finanční pomoc. Zatímco ovšem dříve dostávali pěstitelé jednorázovou dotaci na hektar, kolem dvou set tisíc korun, nyní se práce dotují postupně. Vinař navíc nemůže dopředu odhadnout, dostane-li dotaci či nikoliv. Omezující jsou podle V. Poděbradského také stanovené limity pro pěstění, vyjednané v rámci Evropské unie. "Z celkové rozlohy vinic máme asi dvě procenta, což je hodně málo. Kdybych chtěl vinohrad rozšířit, tak prostě nemohu," popisuje situaci.

Jako další velký problém vidí hospodář přebytek zvláště levného stolního vína na trhu. I to je důvod, proč chce běžné odrůdy vinné révy postupně vyměnit za vinohrady s plodinou pro vína vyšší kvality.