Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Nejlepší čich na víno má žena

Lidové noviny, 14.9.2010

MIKULOV Vinařským expertem s nejlepším čichem se podruhé stala žena. Adéla Hoffmannová z Brna zvítězila v Mikulově na druhém ročníku mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně.

Stejně jako loni zařadili netradiční klání organizátoři na program Pálavského vinobraní. A souboj byl otevřený pro soutěžící z řad návštěvníků vinobraní. Odvahu poměřit své síly v rozeznávání typických aromat obsažených ve víně našlo nakonec 391 z nich.

Právě vítězka letošního ročníku není vinařským profesionálem. Má ráda tramín červený nebo původní moravskou odrůdu - rubinet. 'Ráda si večer dám sklenku dobrého vína. A baví mne si o něm povídat. Myslím, že přemýšlení o víně je jedním z důvodů, proč se mi podařilo zvítězit,' shrnula podstatu svého úspěchu zlatá 'čichačka'.

Hlavní snahou organizátorů soutěže je ukázat, jak je právě vnímání vůně pro jedinečnost vína naprosto klíčové. Soutěž je založena na kombinaci praktických a teoretických (nicméně ne nutně expertních) schopností. Aspirant na titul mistra republiky musel zvládnout poznávání vůní ve víně s využitím renomované učebnice Vůně vína - Le nez du vin francouzského odborníka v oblasti aromat Jeana Lenoira, poznávání reálných vůní (letos se naslepo poznávala například skořice nebo káva) a zodpovědět řadu otázek o vůních vín se zaměřením na vína z Moravy a Čech.

Loňského mistrovství se zúčastnilo 365 osob, přičemž v předkolech zkusilo štěstí přes tisíc zájemců. Vítězkou 1. mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně se stala rovněž žena, Marta Vítková z Mikulova, která letos skončila na druhém místě. Mistrovství ČR v rozeznávání vůní ve víně vzniklo za podpory Vinařského fondu.Vnímání vůně je pro ocenění jedinečnosti vína naprosto klíčové, tvrdí odborníciVydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydáníRegionální mutace| Lidové noviny - Morava