Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Cyklistům chtějí povolit víno

Nový život, 13.5.

Jižní Morava - Už devět let fungují na jižní Moravě vinařské stezky, na které vyráží cyklisté za krásami přírody i chutí jihomoravského vína. Přitom však podle českých zákonů jako účastníci silničního provozu pít alkohol nesmí.

nich vlastně cyklisté nesmí pít. Nikdo nepředpokládá, že se opijí jako zvířata. Když jedou od sklípku ke sklípku a v každém trochu ochutnají, tak rozhodně nikoho neohrožují,' myslí si například cyklista Vratislav Šarapatka z Brna.

S jeho stížností souhlasí jihomoravští sociální demokraté. A tvrdí, že chtějí změnit zákon tak, aby se cyklisté nemuseli bát postihů, pokud si na stezce opravdu sklenku vína dají. 'V Rakousku to funguje bez problémů, cyklisté tam mohou mít až 0,3 promile alkoholu. Jenže když přijedou za hranice k nám, už mají problém,' uvedl poslanec za sociální demokracii Jiří Petrů z Valtic.Strach ze zneužitíO změnu se pokouší už několik let i Vinařský fond. 'Samozřejmě uvítáme, když naši snahu někdo podpoří. Dosud se nám to nepovedlo prosadit. Všichni totiž tvrdí, že se lidé u nás neumí kontrolovat, a když se jim trochu povolí, tak toho zneužijí. S tím nesouhlasím,' podotkl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Podle něj se má Česká republika snažit zařadit mezi jiné evropské země, které určité procento alkoholu tolerují i u řidičů. 'V Rakousku je to nastavené právě tak. Opilec se totiž stejně o žádný zákaz nestará a rozumní lidé nemají problém poslechnout. Navíc si pak dávají o to větší pozor,' myslí si Machovec.

Manažer projektu Moravských vinařských stezek Jan Grombíř považuje návrh sociálních demokratů za populistický krok. 'Myslím si, že tuto změnu zákona parlament nepřijme. Určitě ne, pokud by se týkala jen jižní Moravy,' pochybuje Grombíř.

O tom, že návrh sociálních demokratů je spíš předvolební tah, je přesvědčený i lídr jihomoravské kandidátky lidovců Stanislav Juránek. 'Tahle myšlenka není jejich. První s ní přišel už před lety bývalý starosta Hodonína. A rozhodně potřebuje dlouhou debatu. Očekával bych ji proto po volbách, a ne před nimi, teď to zavání populismem,' tvrdí Juránek.

Občanský demokrat a poslanec Václav Mencl se do hodnocení konkurence nepustil. 'Nápad je to hezký, ovšem nedovedu si představit jeho provedení. Na silnici platí zákony pro všechny stejně. Zatím jsem ale žádný návrh neviděl,' podotkl Mencl.

Změnu zákona si nedovedou představit ani policisté. 'Nemyslím si, že je takovýhle návrh z hlediska bezpečnosti na silnicích taktický. Na každého člověka působí alkohol jinak a i malé množství může přinést velké problémy,' myslí si ředitel dopravní policie Leoš Tržil z Lednice.MARKÉTA FORRÓDiskutujte na www.breclavskydenik.cz

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech