Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Housle i víno potřebují vyzrát

Mladá fronta Dnes, 23.9.2003

Uznávaný znalec historie houslí a propagátor vážné hudby Jaroslav Svěcený sjezdil s houslemi celý svět. Při svých cestách se setkává s různými víny. Zajímalo nás, zda mu bude chutnat vítěz testu z Moravy - Pálava pozdní sběr 2002 Josefa Valihracha.

* Tak co, zahrálo vám do noty?

. . . . Zahrálo mi do noty, už když jsem "okoštoval" jeho vůni, ta je úžasná. Pro někoho možná až moc výrazná, ale mně se to líbí. I chuťově je úžasné. Chuť v ústech dlouho vydrží, a to je, jak říkají vinaři, určitě známka dobrého vína... Tohle víno je opravdu kvalitní. Myslím, že může úspěšně konkurovat špičkovým zahraničním vínům.

* Jste vinařský patriot, nebo pijete i zahraniční vína?

. . . . Nejsem patriot v tom smyslu, že bych pil víno jen z jedné oblasti, ale piju spíš evropská vína. Sem tam mi zachutná něco z Kalifornie, někdy chilské víno, ale spíš jen jako zajímavost. Na víno jsem Evropan.

* Při svých cestách jste určitě navštívil spoustu vinařských zemí a jistě jste ochutnal zajímavá vína. Utkvělo vám některé výjimečné v paměti?

. . . . Koštoval jsem víno i v takových netradičních vinařských zemích, jako je Jordánsko, a zjistil jsem, že i tam umějí dělat výborná vína, třebaže je téměř nikdo nezná. Takový merlot od hory Nebo chutnal skvěle.

* Jste sběratelem vzácných houslí, jste i sběratelem vín?

. . . . Nedávno jsem točil v rozhlase pořad s názvem Nejen ve víně, ale i v houslích je pravda. A o tom jsem naprosto přesvědčen. Stejně jako si víno musí poležet pár let v lahvi, aby bylo kvalitní, tak i housle potřebují čas, aby "vyzrály". Rozdíl je jen v té délce, u houslí to není třicet, ale třeba tři sta let. Jinak je to stejné. Paralela mezi historickými houslemi a špičkovým vínem je neuvěřitelná, obojí je o lidském umu, kumštu, o lásce k práci... To nemůže dělat člověk, který uvažuje jen komerčně, vinař musí propadnout svému vínu, pak si myslím, že má šanci na úspěch.

* A jste tedy sběratel vín?

. . . . Z cest si vína pochopitelně vozím, protože mi připomínají místa, kde jsem hrál. Nejsem ale žádný sběratel, který by do vína ukládal peníze, který by chodil kupovat vína na aukce. Vína si kupuju na pití. Ale když získám třicet čtyřicet let staré bordeaux, tak si ho schovávám na výjimečné příležitosti.

* Víno je pro vás tedy spíš sváteční pití?

. . . . Nepiju víno pravidelně, vychutnám si ho jen, když si na něj udělám určitou náladu. Pak si sednu a otevřu si lahev - s manželkou nebo s přáteli. Víno si rád užiju. Proto si také vybírám kvalitní vína. Když už piju víno, tak už to musí být něco.

Autor: (hve)
Rubrika: Test