Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Kadaň chystá Svatováclavské vinobraní

Právo, 21.9.2005

Jeho návštěvníci se mohou dobrovolným vstupným podílet na obnově fresek ve zdejším františkánském klášteře.

Návštěvníci sobotního Svatováclavského vinobraní v Kadani na Chomutovsku se mohou podílet na obnově původních nástěnných maleb v tamním františkánském klášteře.

. . . . Všechny peníze, které vhodí do kasičky na dobrovolné vstupné, totiž město použije právě na restaurování fresek.
. . . . "Na restaurátorské práce chceme každoročně sehnat zhruba dva milióny korun. Už nyní jsme požádali o miliónový příspěvek stát, stejnou částku uvolníme z rozpočtu a sponzorských darů," uvedl kadaňský starosta Jiří Kulhánek (ODS).
. . . . Obnova fresek je náročná na čas i na peníze. Potrvá nejméně deset let a spolkne na dvacet miliónů. Letos město dostalo od ministerstva kultury 800 tisíc, půl miliónu dalo ze svého.
. . . . Dalších 315 tisíc poslal Ústecký kraj, zbytek do dvou miliónů Kadaň doplatí z rozpočtu. Kromě výtěžku ze vstupného na vinobraní se město pokouší získat také nějaké peníze prodejem triček pro patrioty.
. . . . Triko s obrázkem městské věže na hrudi a nápisem na zádech Mám rád své město si mohou obyvatelé i návštěvníci města pořídit za 150 korun. V první vlně nechala radnice vyrobit 300 kusů textilních výrobků, které nabízí v informačním centru. Výtěžek z prodeje památku zjevně nezachrání, ale zapojí do její obnovy celou řadu lidí.
. . . . Podobnou filozofii razilo město už vloni, kdy se rozhodlo zalesnit vichřicí poničený park a neutratit přitom ani korunu. Nabídlo lidem, aby si adoptovali strom. Za čtyři stovky prodávalo olši nebo lípu, za pět set dub, a jilm a tisovec přišly na tisícovku. "Nejde nám jen o peníze. Chceme, aby se lidé zapojili, protože pak si budou parku víc vážit, když tam budou mít i svůj strom. Navíc udělají něco i pro další generaci. Nakonec, takové je i heslo akce: Stromy pro naše děti," vysvětlil tehdy Jiří Frajt z odboru životního prostředí kadaňské radnice.
. . . . Akce se setkala s překvapivým ohlasem. Zapojily se všechny věkové kategorie, od malých dětí po penzisty. Do letošního jara, kdy se prodávaly poslední kousky, se městu podařilo najít adoptivní rodiče pro bezmála šest stovek stromů.

***

SVATOVÁCLAVSKÉ VINOBRANÍ
Sobota 24. září

8.00 mše v kostele ve františkánském klášteře
10.00 zahájení vinobraní
11.00 otvírání hory ve Svatováclavské vinici
11.00 - 18.00 Výstava zaměřená na vinařství na Kadaňsku, ukázky mletí, odzrnění, mutování a lisování vína, ochutnávky burčáku, čerstvého vinného moštu a vína, stánkový prodej s vinařskou tematikou

Foto popis: Během vinobraní bude veřejnosti k dispozici i muzeum v areálu bývalého františkánského kláštera s celou řadou předmětů z historie města. K nejzajímavějším patří složitý hodinový stroj, který v různých místech budovy upozorňoval mnichy, že je čas na modlitby nebo na večeři.
Foto autor: Foto PRÁVO - Šárka Tonarová

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech