Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Karlštejnským vinobraním žije celá obec

Berounský deník, 21.9.2005

Karlštejn - Centrum Karlštejna, nádvoří hradu a prostranství před výzkumnou stanicí vinařskou se stanou hlavními místy programu Karlštejnského vinobraní, které začíná v sobotu ráno.

"S organizací jsme začali dávno před tím, i když program už se víc rozšířit nedá, ale může se obměňovat a vylepšovat," řekla předsedkyně Karlštejnského kulturního sdružení Helena Kolářová. Společně se sdružením pořádá vinobraní obec a správa hradu už podeváté. Nádvoří hradu Karlštejn bude ve večerních hodinách patřit velkolepé ohňové show.

"V takovém rozsahu zde dosud nebyla. Odpoledne návštěvníky překvapí zpěvák Pavel Vítek, který zazpívá při příjezdu císaři. Zajímavá bude i ukázka ze života na gotickém hradě s doprovodem živé hudby," ujistila Helena Kolářová. Pořadatelé nemohou ovlivnit kvalitu ceny prodávaného burčáku, vína ani dalších výrobků.

"My jsme zorganizovali a zajistili pouze program a třináct stánků s historickým zbožím na náměstí. Zájemci zde najdou šperky, výrobky z kůže, skleněné vitráže, keramiku a repliky zbraní," naznačila Helena Kolářová. Starosta Karlštejna Miroslav Ureš se na vinobraní těší jako každý rok. Zúčastňuje se ho v historickém kostýmu a letos ho pravděpodobně doprovodí představitelé partnerských měst z Itálie, Německa a Francie.

"Francouzská delegace přijede už zítra, ostatní v pátek," sdělil karlštejnský starosta. Oblíbené vinobraní začíná v devět hodin programem na náměstí. Nejslavnější okamžik nastane u Vinice ve 13.30 hodin. Je jím příchod císaře Karla IV. a jeho vyznání karlštejnskému vínu a kraji kolem Berounky.

(lei)

Nenechte si ujít:
- Koncerty historické a lidové hudby
- Šermířská vystoupení
- Rytířský turnaj
- Heroldy a trubače
- Polykače ohně a fakíry
- Historické tance
- Přehlídku odívání od gotiky po renesanci
- Císaře Karla IV. s chotí Eliškou a jeho průvod
- Ochutnávky vín.

Fotografie:
Pavel Vítek v rozhovoru se starostou Karlštejna Miroslavem Urešem možná právě slíbil, že zazpívá na vinobraní.
Foto Jiřina Leitnerová