Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Ve Znojmě to vře, začíná vinobraní

Mladá fronta Dnes, Jižní Morava, 16.9.2005

Město očekává desetitisíce návštěvníků, připravena jsou záchytná parkoviště i zvláštní vlaky.

Téma

JIŽNÍ MORAVA DNES

Město očekává desetitisíce návštěvníků, připravena jsou záchytná parkoviště i zvláštní vlaky

Největší vinařská akce roku začíná. Znojemské vinobraní má ode dneška do soboty přilákat desítky tisíc návštěvníků. Po dva dny tak bude městu vládnout burčák, hudba a veselí. A hlavně dopravní chaos.

Znojmo - Davy lidí proudící ulicemi, přecpané silnice, dopravní uzávěry. To vše patří ke Znojemskému vinobraní, stejně jako desítky stánků s burčákem, historický průvod či šermířské souboje. Policisté sice posílí své hlídky, aby však ulice centra zcela neovládl chaos, měli by návštěvníci s automobily parkovat dále od centra. Ve směru od Prahy jsou k dispozici parkoviště u zimního stadionu, na náměstí Svobody či u Havlíčkovy ulice. Z druhé strany Znojma, ve směru od Vídně či Brna, bude možné využít méně rozlehlá parkoviště na náměstí Republiky a v Čermákově ulici. Stovky míst k parkování nabízí velkokapacitní parkoviště u Městské plovárny Louka. "Z Louky do centra města zajistí částečnou dopravu turistický kolový vláček a zejména pak kyvadlová doprava společnosti ČAS Znojmo," uvedla ředitelka pořádající Znojemské Besedy Jaroslava Kosová.
. . . . Pro obyvatele ze Znojemska se vyplatí dojet na vinobraní vlakem či autobusem. České dráhy i autobusoví dopravci totiž vypraví speciální jízdy. Znojemská dopravní společnost Psota zajistí zdarma mimořádnou dopravu mezi Znojmem a Vratěnínem, Bítovem, Čížovem, Šatovem, Chvalovicemi, Moravským Krumlovem či Trstěnicemi.
Po oba dny vinobraní vypraví České dráhy zvláštní vlaky i v nočních hodinách. Ze Znojma do Hrušovan nad Jevišovkou odjede poslední vlak v pátek i v sobotu o půl jedenácté večer. Do Šatova vyjede poslední vlak ve 22.45 a do Moravských Budějovic o pět minut později. "Navíc všechny vlaky vypravené od pátku odpoledne do sobotní noci budou ze Znojma posíleny o více vagonů," uvedl Miroslav Peřinka z železniční stanice Znojmo.
. . . . Po dobu Znojemského vinobraní budou ve městě platit četná dopravní omezení a uzavírky. Dopravu v ulicích budou v případě potřeby řídit policisté. Kromě toho se budou soustředit i na pořádek ve městě a případné kapsáře.
. . . . Policie upozorňuje, že návštěvníci vinobraní by měli dávat pozor na své peněženky či fotoaparáty zejména při náhlých tlačenicích. "Peněženku a doklady by pak měli lidé nosit odděleně a hlavně by neměli mít u sebe větší hotovost," radí znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.


Autor: VOJTĚCH SMOLA