Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinaři vybírají stovku nejlepších vín

Právo, 12.1.2010

Ve dvou kolech vyberou vinařští degustátoři nejlepší vína do nové kolekce Salonu vín České republiky. Do boxů degustačního sálu Národního vinařského centra ve Valticích na Břeclavsku usedli v pondělí odborníci, aby v prvním kole udělali předvýběr.

Šestadevadesát vinařů a firem letos přihlásilo rekordních 520 vín. A protože do salonu smí být podle platných regulí zařazeno nejvýše sto nejlepších, musí degustátoři pečlivě vybírat. V prvním kole výběru, jež potrvá do středy, mají porotci protřídit nabídku na dvě stovky vín, postupujících do závěrečného hodnocení. Příští týden v pondělí a úterý pak usednou porotci tentokráte ne do degustátorských boxů, ale ke kulatému stolu a v dalším výběru sníží počet vín na nejvýše povolenou stovku. Přítomni pak budou moci být i někteří amatérští degustátoři a novináři, kteří budou moci porovnávat výroky degustátorů s vlastními vjemy.

Národní vinařské centrum připravilo pro letošní ročník svou vlastní novinku. Degustátoři letos odložili tužky a papíry, které v jejich kójích nahradil netbook. Svou premiéru měl v pondělí nový degustační program, který v centru vystřídal dosavadní praxi vypisování degustačních archů.

'Ten systém jsme vyvíjeli devět měsíců sami. Inspirovali jsme se tím, že na velkých mezinárodních soutěžích již také přešli na podobný způsob hodnocení na degustacích,' řekl hlavní sommelier NVC Marek Babisz. Novinkou byla i skutečnost, že kromě počítačového hodnocení vín mohli i sami vinaři přihlašovat svou produkci do salonu elektronicky. To odbouralo možné chyby při zpracování přihlášek.

Podle přihlášek vedou v seznamu zájemců o zařazení do desátého salonu vína ročníku 2008. Z 520 vzorků jich právě z této úrody pochází 362. O rok starších vín je 115 a ročník 2006 je zastoupen třiatřiceti druhy.

Podle sortimentu dominují bílá vína. Jen Rulandské šedé reprezentuje 42 vín, Chardonnay a Ryzlink rýnský jsou shodně zastoupeny 38 vzorky a Rulandské modré jako první z červených vín má na seznamu přihlášených vín 30 vinařství.

Nový ročník salonu bude veřejnosti otevřen poprvé v sobotu 27. února.Foto popis| Degustátor Kamil Prokeš hodnotí vína přihlášená do letošního ročníku Salonu vín ČR.

Foto autor| Foto PRÁVO - Milan VojtekRegionální mutace| Právo - Jižní Morava