Menu
akce-top
akce a novinky

Slovácko: víno, vinařství a turistika

Právo, 9.9.2005

Přirozený turistický region Slovácko je v současné době součástí Jihomoravského a Zlínského kraje. Jádro tvoří Uherské Hradiště a dále pak města Hluk, Uherský Ostroh, Staré Město, obce Buchlovice a Velehrad.

Proslulost oblasti se opírá o dlouhou historickou tradici tohoto atypického regionu na pomezí Moravy a Slovenska, který slavný francouzský sochař Auguste Rodin nazval při své návštěvě znovu zrozenou Heladou. Jiní jej velebí jako zahradu Moravy. Bretaňský malíř Lucien Jules Maurice Eveno řekl: "Zamiloval jsem se na první pohled. Tady chci žít. V Bretani jsou také mnohem horší snobové než na jihu Moravy. A víte proč? Protože tam nejsou vinné sklepy." Mozaiku přitažlivosti Slovácka dohromady skládá více kamínků. Jistě k nim patří slovácká kuchyně proslulá svou poctivostí, chutností a domáckým kouzlem.
. . . . Je to kuchyně našich babiček, která nešetří moukou, masem, omastkem, tvarohem, povidly, zelím, škvarky a mnoha jinými dobrotami, které - bůhví proč -většinou nenajdeme v dnešních "moudrých" knihách o racionální, dělené, makrobiotické či jinak podivné stravě.
Ke slováckým pokrmům a pohostinnosti patří slivovice, nektar získávaný ze všudypřítomných švestek, kterým se tady říká trnky, a dobré víno. Specialitou jsou rovněž výrobky z plodů oskeruše - stromu Slovácka.

Navštivte určitě vinné sklepy

Naše oblast je známa znalcům moravských vín. Mezi vinohrady s poetickými názvy objevíte vinné sklepy tvořící unikátní rázovité vesničky. Navštívit můžete soubory historických vinných sklepů "Plže" u Petrova, "Pod Starou horou" v Blatnici pod Sv. Antonínkem, "Stará Hora" ve Veletinách, "Kojiny"ve Vlčnově, "Pod búdama" v Čejči, "Dubňanská hora" v Dubňanech, "Šidleny" v Miloticích, ale také jedinečné soubory "Nechory" v Prušánkách, "Zlatý kopeček" v Čejkovicích a vinné sklepy v Pavlově.
. . . . Raritou jsou i měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti -Mařaticích, vytvářející souvislou ulici.
. . . . Výlet nebo dovolená mohou mít na Slovácku mnoho různých podob. Můžete je strávit v přírodě u vody, rybařit nebo se věnovat plavání a surfování. Můžete také nasednout na kolo a projet se po některé z tématických cyklotras, které vás bezpečně zavedou k vašemu cíli.
. . . . To vše si klade za cíl zpřístupnit a nabídnout domácímu, případně zahraničnímu turistovi internetový server Slovácka, který má adresu www.slovacko.cz, případně www.slovacko-tourism. cz .
. . . . I takto se snažíme naplňovat cíl, který si téměř před sto lety vytkli naši předchůdci v jednom historickém turistickém průvodci: "aby nám domovina poskytla nejméně to samé, co poskytuje cizina. V první řadě řádnou a slušnou nabídku ... Přispějeme tak nepatrnou částečkou cizineckému ruchu Moravy a speciélně Slovácku".

Říká se - Nelze milovat, co oči nespatří! Proto vítejte na Slovácku.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech