Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinobraní klepe na brány Litoměřicka

Deník Litoměřicka, 7.9.2005

Velké Žernoseky - Milovníci vína, a obzvláště pak burčáku, se mohou těšit na přehlídku produktů českých a moravských vinařů, hlavně těch domácích.

Vinobraní totiž klepe na brány Velkých Žerno sek, Roudnice nad Labem a Litoměřic.
Jako první se oslava vína uskuteční v Roudnici nad Labem a ve Velkých Žernosekách. Tyto dvě akce proběhnou v sobotu 17. září. O týden později se uskuteční vinobraní i v Litoměřicích.
Žernosecké vinobraní začíná již v pátek 16. září, a to vinařskou taneční zábavou v místním kulturním domě. O hodinu později projde obcí noční průvod s loučemi a bubnováním, v rámci kterého dojde k zasazení vinné révy. Hlavní program je však naplánován na sobotní den. Již od 10 hodin bude prvním návštěvníkům hrát dechový orchestr za účasti mažoretek. Hvězdou programu by měl být zpěvák Jakub Smolík. "Jeho vystoupení proběhne v době od 13 do 15 hodin. Ihned poté projde návsí průvod historických postav, v němž bude k vidění bůh vína Bakchus, kterého každoročně s úspěchem ztvárňuje jeden z místních, dále šermíři, koňské povozy či děti v kostýmech trpaslíků a malých selek," charakterizovala program starostka Žernosek Ludmila Pafelová. Ve večerních hodinách pak proběhne další taneční zábava. Po celý den se návštěvníci budou moci občerstvit u tradičních stánků a chybět nebude ani burčák, bez něhož by vinobraní nebylo to pravé ořechové. Do Velkých Žernosek se lidé budou moci dopravit i přívozem, který má jezdit nepřetržitě až do 21 hodin. Milovníci roudnického vína či roudničtí patrioti však o tomto víkendu zamíří raději na roudnické vinobraní. To začíná v sobotu v 10 hodin proslovem představitelů města na Husově náměstí. O slavnostní zahájení se postarají i skotští dudáci. Poté bude program následovat až do pozdních večerních hodin. Po druhé hodině na náměstí dorazí i praotec Čech, kterého uvítá starosta. Na programu bude jak cimbálovka, tak i rockové a country melodie. 0dpoledne například vystoupí rocková skupina Vynález zkázy, v 18 hodin Robert Křesťan se skupinou Druhá tráva, v 21 hodin Ivan Hlas a Nahlas. Chybět nebudou ani doprovodné akce jako historická tržnice, soutěže pro děti, loutková pohádka, celostátní výstava historických vozidel na Karlově náměstí. Milovníci veteránů se mohou těšit i na spanilou jízdu městem. Účast přislíbil také hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc a starosta ze spřáteleného německého města Rosslau.

Autor: RADIM TUČEK, EVA BŘEŇOVÁ