Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Ve Velkých Pavlovicích je rušno, blíží se Vinobraní

Rovnost - Deník Břeclavska, 31.8.2005

Velké Pavlovice - Kolem velkopavlovické sokolovny je v posledních dnech dost rušno. Vrcholí totiž přípravy na tradiční Vinobraní, které přiláká návštěvníky z daleka i blízka už druhého a třetího září.

Hned po hodech se pracovníci města společně se stavební firmou pustili do stavby nového, velkého, zastřešeného pódia v areálu sokolovny. " Vzhledem k tomu, že o víkendu tu bude rozsáhlý a bohatý kulturní program, chtěli jsme pro něj vytvořit adekvátní prostředí," vysvětlil stavební úpravy starosta Velkých Pavlovic Martin Bálka.
Letošní Velkopavlovického vinobraní počítá s několikatisícovou návštěvností. Má také mnohokrát bohatší program, než když před třemi lety město nesměle zkusilo Vinobraní po letech obnovit. " Každým rokem se počet násobí a letos jsme zaznamenali už dopředu opravdu veliký zájem," potvrdil starosta. Proto se také letos rozhodli podstatně rozšířit prostor, který bude pro slavnosti určený. Umělci budou vystupovat dohromady na třech pódiích.
" Kromě areálu sokolovny bude jeviště také u Vinia a další na autobusovém nádraží," vysvětluje Bálka. Program bude pestrý, aby si v něm každý něco našel. Velmi podstatnou doprovodnou akcí je salón červených vín. V pátek budou probíhat kontraktační jednání, pro veřejnost bude salón otevřen v sobotu. Mohou na něm ochutnat vína z celého světa, od jižní Afriky, přes Jižní Ameriku až po Evropu. " Není to jen zábava, prospěje to rozvoji vinařství a vinohradnictví u nás. Výrobci vín si zde dojednají s obchodníky kontrakty na dodávky," objasňuje starosta.
Město s náklady na zřízení pódia a pořádání vinobraní počítalo dopředu v rozpočtu. " Vinobraní nás bude stát více než dvě stě tisíc korun, ale většina bude zaplacena z dotace," vyčísluje starosta. Na peníze si však budou muset Velkopavlovičtí ještě počkat. Nejprve totiž musí vše zaplatit ze svého, akci vyhodnotit a teprve za rok dostanou finanční prostředky. Ty poskytne ministerstvo pro místní rozvoj z evropských fondů a část Jihomoravský kraj. " Naší snahou je, aby se naše vinařská podoblast dostala do povědomí široké veřejnosti," komentuje starosta.

Autor: Lucie Trsťanová