Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vyšla deska, která mluví o víně

Mladá fronta Dnes, 22.8.2005

Ve Znojmě natočili první CD svého druhu. Nehovoří se jen o popíjení, ale i o vinné révě.

Ve Znojmě vyšla vůbec první nahrávka, která mluví výhradně o víně. Lze ji však poslouchat nejen při degustaci a není pouze o konzumaci lahodného moku.

Znojmo - "Kdo má rád víno, má rád sám sebe. A podle toho lze předpokládat, že takový člověk má rád i druhé," říká známý znojemský vinař Roman Polák. Že se tímto pravidlem řídí, dokládá i nové cédéčko, které namluvil. Pod názvem O víně při víně bude k dostání zejména ve vinotékách.
. . . . Posluchač se z něj mimo jiné dozví, jak víno vzniká, jak ho správně degustovat, podle čeho vybírat či jak se vína dělí. První CD svého druhu slavnostně pokřtila Miss Europe 1995 a milovnice moravského vína Monika Žídková.
. . . . Znojemského vinaře Romana Poláka napadlo zachytit na zvukový nosič mluvené slovo o víně již dávno. Když se jej prý někdo ve vinném sklípku zeptal, kolik zná druhů vín, odvětil s humorem: "Bílé, červené, růžové, teplé, studené, zadarmo, za peníze, naše, vaše, dá se svařit, vománkové...," vyjmenovává. Když pak po vinaři chtěli hosté vtipnou repliku nahrát, začal uvažovat o vydání cédéčka i z vážnější stránky.
. . . . Posluchač se tak nyní může poutavou formou dozvědět, že když vinná réva asimiluje, procházejí skrze ní cukry, které se koncentrují v hroznech. Podle cukernatosti hroznů potom vinaři rozdělují samotná vína.
. . . . O několik minut dál se zase člověk dozví, která vína jsou vhodná k archivaci či jak vzniká ledové víno. "Pro vína znalé je to zábava, pro méně znalé poučení," míní Polák o svém CD. Podle něj je nejvhodnější zaposlouchat se do povídání u sklenky vína. Slova zkušeného vinaře totiž dokonale navodí atmosféru vinného sklípku, neboť jím vinař při svém povídání virtuálně prochází. Jakoby z rohu sklípku pak zní i Cimbálová muzika Jožky Severina, která mluvené slovo podbarvuje.

Foto popis: KŘEST VE VINICI. Novou desku O víně při víně pokřtila autorovi Romanu Polákovi přímo ve vinici Miss Europe 1995 a milovnice moravského vína Monika Žídková.

Osm vítězů Oenofora pochází z České republiky

23. 6. 2018 08:05, Pro tisk

Letošní 12. ročník mezinárodní soutěže vín Oenoforum byl velmi úspěšný pro naše vína. Ocenění za nejlepší kolekcí získalo Nové vinařství. Čtyři hlavní Šampioni letos putují do zahraničí. Moravští vina ...

Vína z Moravy, Vína z Čech