Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vyšla deska, která mluví o víně

Mladá fronta Dnes, 22.8.2005

Ve Znojmě natočili první CD svého druhu. Nehovoří se jen o popíjení, ale i o vinné révě.

Ve Znojmě vyšla vůbec první nahrávka, která mluví výhradně o víně. Lze ji však poslouchat nejen při degustaci a není pouze o konzumaci lahodného moku.

Znojmo - "Kdo má rád víno, má rád sám sebe. A podle toho lze předpokládat, že takový člověk má rád i druhé," říká známý znojemský vinař Roman Polák. Že se tímto pravidlem řídí, dokládá i nové cédéčko, které namluvil. Pod názvem O víně při víně bude k dostání zejména ve vinotékách.
. . . . Posluchač se z něj mimo jiné dozví, jak víno vzniká, jak ho správně degustovat, podle čeho vybírat či jak se vína dělí. První CD svého druhu slavnostně pokřtila Miss Europe 1995 a milovnice moravského vína Monika Žídková.
. . . . Znojemského vinaře Romana Poláka napadlo zachytit na zvukový nosič mluvené slovo o víně již dávno. Když se jej prý někdo ve vinném sklípku zeptal, kolik zná druhů vín, odvětil s humorem: "Bílé, červené, růžové, teplé, studené, zadarmo, za peníze, naše, vaše, dá se svařit, vománkové...," vyjmenovává. Když pak po vinaři chtěli hosté vtipnou repliku nahrát, začal uvažovat o vydání cédéčka i z vážnější stránky.
. . . . Posluchač se tak nyní může poutavou formou dozvědět, že když vinná réva asimiluje, procházejí skrze ní cukry, které se koncentrují v hroznech. Podle cukernatosti hroznů potom vinaři rozdělují samotná vína.
. . . . O několik minut dál se zase člověk dozví, která vína jsou vhodná k archivaci či jak vzniká ledové víno. "Pro vína znalé je to zábava, pro méně znalé poučení," míní Polák o svém CD. Podle něj je nejvhodnější zaposlouchat se do povídání u sklenky vína. Slova zkušeného vinaře totiž dokonale navodí atmosféru vinného sklípku, neboť jím vinař při svém povídání virtuálně prochází. Jakoby z rohu sklípku pak zní i Cimbálová muzika Jožky Severina, která mluvené slovo podbarvuje.

Foto popis: KŘEST VE VINICI. Novou desku O víně při víně pokřtila autorovi Romanu Polákovi přímo ve vinici Miss Europe 1995 a milovnice moravského vína Monika Žídková.