Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Vinařská expozice láká nejen turisty

Rovnost - Deník Břeclavska, 17.8.2005

Hustopeče - Stálá vinařská expozice v Hustopečích si za dva roky existence získala dobré jméno nejen mezi odborníky, ale i těmi, kteří kvalitní vína rádi ochutnají. Sklepní prostory domu U Synků na náměstí nabízí průřez produkcí vín velkopavlovické vinařské podoblasti.

Součástí je i expozice věnovaná historii a současnosti pěstování vinné révy i výrobou vína v regionu.
Dnes v prostorách expozice, která je součástí městského muzea a galerie, najdou návštěvníci sto šedesát sedm vzorků od pětatřiceti vinařů a firem. A zájem o vystavování stále roste. " Bohužel prostory expozice jsou omezené. V plánu už jsou jen menší úpravy, které umožní představit produkci ještě čtyřem dalším vystavovatelům," uvedl vedoucí expozice Radek Sedláček.
Také na návštěvníky z řad turistů a milovníků jihomoravských vín si nemohou v Hustopečích naříkat. Za loňský rok jich stálou vinařskou expozici navštívilo přes tři tisíce, což je jenom pro srovnání stejně, jako Salón vín ve Valticích. " Tradičně nejsilnějšími měsíci jsou červenec až září, kdy si cestu do našich sklepů pokaždé najdou více než čtyři stovky návštěvníků měsíčně. Ani v letošním roce zájem neutuchá," pochvaloval si. Stálá vinařská expozice však neslouží pouze jako výstavní prostor, ale má za úkol i osvětovou a propagační činnost. Během roku se zde uskutečňuje řada prezentací vinařů, oblíbené jsou listopadové ochutnávky mladých vín i prázdninové ochutnávky sýrů a vína při cimbálu. Zájemci pak mohou vinařskou expozici využít i k večernímu společenskému posezení s degustací.
Jednou z posledních novinek je šest nových kójí určených pro vítěze soutěže O hustopečskou pečeť. Tato prestižní přehlídka vín se koná vždy na přelomu dubna a května jako součást mezinárodní vinařské konference pořádané v Hustopečích. Tři nejlepší vzorky bílých a červených vín jsou poté nabízeny po celý rok ve speciálních kójích stálé vinařské expozice.

Autor: Zbyněk Háder