Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Koza vynesla postiženým z hlubin vody statisíce

Rovnost - Deník Znojemska, 15.8.2005

Vranov nad Dyjí - Více než půl milionu korun vynesla Hroznová koza z hlubin Vranovské přehrady pro vozíčkáře, kteří vyhledávají služby Centra Paraple. Částka, která byla rekordní, poslouží na rozšíření kapacit centra Paraple.

Byla získána z dražby 904 lahví lechovického sektu, který více než rok ležel desítky metrů pod hladinou Vranovské přehrady, část daroval generální sponzor celého večera a třetí díl doplnilo vstupné do areálu pláže, které v ten den bylo vybráno od příchozích návštěvníků.
" Poprvé jsme sekt na dno přehrady ukládali před pěti lety v rámci 900. výročí založení Vranova nad Dyjí. Tehdy mě napadla myšlenka netradičně přilákat pozornost lidí nejen k tomuto kraji, vínu, ale také jsme chtěli pomoci postiženým. Už tehdy jsme vybrali Centrum Paraple. Dohodli jsme se, že část peněz z dražby sektů, která probíhá na internetu, bude poukázána tímto směrem, protože v jejich zařízení doslova navrací k životu stovky postižených, mezi nimiž je i mnoho lidí z našeho kraje," popsal základní nápad jeho tvůrce Ivan Kalaš, ředitel Vinných sklepů Lechovice. Jak dodal, letošní ročník byl zvláštní i v tom, že o sekty byl mimořádný zájem už od začátku dražby, a že se nejvyšší částka vyšplhala nad dva tisíce za láhev. Nejvzdálenějším dražitelem byl milovník sektu z Louisvillu ze Spojených států.
Novinkou letošního ročníku byla přítomnost Hroznové kozy, která je znovuobjevenou tradicí znojemských vinařů, a jejímž úkolem je dohled nad úrodou znojemských vinic a také nad kvalitou vín z nich ve sklepích vyráběných.
Sponzorské dary si na konci zábavného programu půlhodinu před sobotní půlnocí přímo na Vranovské přehradě vyzvedl prezident Centra Paraple Zdeněk Svěrák. " Už Jára Cimrman měl kdysi nápad ukládat pálenku do chladných vod Dyje. Jsme rádi, že Lechovičtí tak učinili se sektem, a že finance z něho získané pomohou při výstavbě další části našeho rehabilitačního centra," řekl po převzetí šeků prezident centra, který dodal, že na jejich investici budou potřebovat hned tři desítky milionů korun.

Autor: Anna Černá