Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Soutěži na festivalu vín kralovala vína z Moravy

Mladá fronta Dnes, kraj Pardubický, 4.8.2005

Pardubice - Téměř nadlidský úkol musela zvládnout více než padesátka odborníků, kteří během včerejší dne a úterý posuzovali kvalitu vín přihlášených do soutěže v rámci Pardubického festivalu vín.

Pardubice - Téměř nadlidský úkol musela zvládnout více než padesátka odborníků, kteří během včerejší dne a úterý posuzovali kvalitu vín přihlášených do soutěže v rámci Pardubického festivalu vín.
. . . . Čekal na ně totiž rekordní počet vín. Vinaři celkem přihlásili více než čtyři sta vzorků, a tak museli organizátoři soutěž rozdělit do dvou dnů. "Spolehlivě ochutnat a rozeznat se dá totiž maximálně pětačtyřicet padesát vín," vysvětlil manažer festivalu Jiří Lejhanec.
. . . . Velký sál hotelu Zlatá štika tak na dva dny obsadili sommeliéři, majitelé vinoték, hotelů a znalci vín vůbec. Vína ve skleničkách nakláněli, pozorovali barvu, dlouze k nim čichali a povalovali je na patře.
. . . . Stejně jako v minulých letech pocházela většina vín z Moravy a menší část tvořily vzorky ze zahraničí.
. . . . "Samozřejmě nechyběla vína z Rakouska, Francie, Itálie, Španělska nebo Chile.
"Myslím, že mnoho vítězných vín bude právě z Moravy. Je zřejmé, že ročník 2004 byl průměrný, neznamená to ale, že by vína z tohoto roku neměla v konkurenci jiných ročníků šanci. Kdo nic neuspěchal a počkal až skončí deštivý podzim určitě nelitoval. Z tohoto důvodu si myslím, že vítězná vína by mohla být právě ze sklizně 2004," tvrdil ještě v průběhu soutěže jeden z největších odborníků na víno v Evropě a zároveň předseda pardubické poroty Slovák Fedor Malík.
. . . . Nakonec se ukázalo, že jeho odhad byl správný. "Kvalita vín z Moravy skutečně stále stoupá a dobrá vína se mohou měřit i s těmi kvalitními zahraničními," potvrdil hoteliér Oldřich Bujnoch.
. . . . Výsledky pardubické soutěže navíc mohou sloužit lidem, kterým víno chutná, jako návod, které lahve kupovat.
. . . . Padesát odborníků se shodlo na tom, že mezi bílými víny je nejlepší Rulandské šedé z ročníku 2004, které vyrábí Vinařská škola Valtice.
. . . . "Kategorii červených vín vyhrál Modrý portugal z vinařství Bisenc, ročník 2003. Nejlepší růžové víno bylo Rioja 2004 firmy Vicom. Přírodně sladkým vínům kraloval Ryzlink vlašský z věstonických sklepů a mezi likérovými víny zvítězilo ledové víno odrůdy Ryzlink vlašský od vinaře Petra Skoupila," dodal Lejhanec.

Foto popis: DEGUSTÁTOR. Znalec při Pardubickém festivalu vína hodnotí barvu vína.

Autor: JIŘÍ TŮMA

Osm vítězů Oenofora pochází z České republiky

23. 6. 2018 08:05, Pro tisk

Letošní 12. ročník mezinárodní soutěže vín Oenoforum byl velmi úspěšný pro naše vína. Ocenění za nejlepší kolekcí získalo Nové vinařství. Čtyři hlavní Šampioni letos putují do zahraničí. Moravští vina ...

Vína z Moravy, Vína z Čech