Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Nevšední školní vína

Hospodářské noviny, 20.7.2005

Slavně v Mělníku oslavili 120 let trvání tamní Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy, jak zní její současný oficiální název.

Do naší stránky patří, i když vinařství a vinohradnictví je jenom menší částí zdejší výuky a praxe. Za 120 let, které uplynuly od zahájení výuky v roce 1885, jejími bránami prošla dlouhá řada žáků, z nichž vyrostly osobnosti, které ovlivnily a ovlivňují vinařství a vinohradnictví v Čechách. Nejstarší specializovaná vinařská škola na našem území je ve Valticích. Byla založena v roce 1873.
Na okraji, ale ne na chvostě
Česká vinařská oblast patří k nejsevernějším na světě a leží doslova na hranicích území, kde lze ještě révu vinnou s dost velkým rizikem pěstovat. V celých Čechách je registrováno pouhých 736 hektarů vinic. Na Moravě je jich přes 17 tisíc hektarů. Specifické a leckdy velice tvrdé podmínky českého vinařství potřebují odborníky dobře znalé regionu a jeho zvláštností. A právě takoví prošli mělnickou školou a jejím školním statkem Neuburk s vinohrady a vinnými sklepy. Dnes je najdeme na nejrůznějších pozicích v tomto oboru.
Vína z českých vinic, především bílá z dobrých ročníků, patří ke znalci vyhledávaným lahůdkám. Drsné podmínky a podloží, které na Moravě většinou není, dávají vínům pocházejícím ze stejných odrůd révy vinné zcela jiný charakter. Na Mělnicku réva čerpá minerály především z opuky, která je místy pokrytá hlinitopísčitými náplavami. Školní statek obhospodařuje 18 hektarů vinic s převahou bílých odrůd.

Trocha historie
Historie českého vinařství sahá až do 10. století, kdy Václav, později prohlášený za svatého, tajně se svým sluhou Podivem připravoval víno pro křesťanské obřady z vinic v obci Nedomice. Největší rozvoj zaznamenalo české vinařství za panování Karla IV. a největší rozloha vinic byla ve století panáctém - asi 4000 hektarů. Později už jich jenom ubývalo, aby v padesátých letech minulého století dosáhly historického minima - pouhých 130 hektarů. Díky vstupu do EU a jejich předpisům je dnešní rozloha vinic v Čechách, největší za posledních 100 let, vlastně konečná.
Pro ty, kdo nezaznamenali nové členění vinařských oblastí v České republice, malé opakování. Na etiketách se už totiž objevuje, protože to vinařský zákon vyžaduje (viz dnešní ochutnávka, kde má jedno víno stejného ročníku ještě staré označení a druhé už nové). Místo dřívějších dvou regionů - Čechy a Morava - a šestnácti vinařských oblastí máme už jenom dvě - Čechy a Moravu. V Čechách jsou místo šesti dřívějších oblastí jenom dvě podoblasti - litoměřická a mělnická. Do litoměměřické dále patří Roudnicko, Žernosecko a Mostecko. Do mělnické je začleněno Čáslavsko, Kutnohorsko, Praha, Karlštejnsko a Slánsko. Morava má místo deseti oblastí nyní čtyři podoblasti - znojemskou, velkopavlovickou, mikulovskou a slováckou. -
Libor Ševčík
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.