Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Za dobrým vínem do České republiky

www.czechtourism.cz, 7.7.2005

Praha, červen 2005 – Současné české vinařství dělá čest svému zakladateli císaři Karlu IV. Česká a moravská vína získávají prestižní ocenění na evropských i světových soutěžích. Každoročně v průběhu září se k poctě tomuto výjimečnému nápoji pořádají ve vinařských krajích celé země oslavy sklizně vinných hroznů – vinobraní. Vinobraní slibují nejen ochutnávky vín a tzv. burčáku, kvasícího vinného moštu, což je česká specialita, ale i zajímavý doprovodný program.

Největší a nejznámější vinobraní se konají v jihomoravských městech Znojmo a Mikulov. Obě jsou inspirovaná dávnými návštěvami českých králů. Dvoudenní slavnosti vína se letos ve Znojmě (www.znojmocity.cz) uskuteční ve dnech 16. a 17. 9. 2005. Jejich dějištěm bude jako obvykle celé centrum města, respektive velká část městské památkové rezervace a její okolí. Bohatý program zahájí historický večerní pochodňový průvod městem za účasti krále Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny zakončený slavnostní historickou scénou a ohňovým divadlem. Sobotní program vyvrcholí ohňostrojem. Kromě koncertů dobové hudby, ukázek historických tanců a šermířských utkání uvidíte rytířské turnaje na koních, projdete se historickým tržištěm s řemeslníky a vojenským ležením. Vinařské město Mikulov (www.mikulov.cz) leží nedaleko Znojma. Zdejší slavnosti vína nazvané Pálavské vinobraní jsou přichystány na 9. - 11. 9. 2005. Městská památková rezervace a přírodní amfiteátr pod Turoldem ožijí na tři dny hudbou, tancem, výstavami a tradičním hodokvasem. Osou scénáře vinobraní bude historický průvod krále Václava IV. a jeho družiny městem, hlavní program slavností pak bude soustředěn v historickém centru města, které se promění v řemeslnou tržnici. Letos podruhé bude součástí vinobraní krojový průvod (čítající na 200 účastníků) s alegorickými vozy, který předvede moravské kroje v plné nádheře. Mázhauzy místních vinařů nabídnou příležitost ochutnat ta nejlepší vína a dobová jídla. Další část programu se uskuteční v zámeckém parku, kde bude městskými konšeli slavnostně otevřeno historické řemeslné tržiště s historickým programem. Velká scéna amfiteátru bude patřit rockovým a bigbeatovým kapelám, malá scéna bude po oba dny hostit taneční veselice.

Za Moravou nezůstávají pozadu ani Čechy. Přímo na nejnavštěvovanějším českém hradu Karlštejn (www.hradkarlstejn.cz) vzdáleném pouhých 25 km od Prahy se 24. a 25. 9. 2005 uskuteční oblíbené Karlštejnské vinobraní. Od kuropění do klekání bude v karlštejnském podhradí připraven skvělý program. Kromě ochutnávky karlštejnských vín a burčáku a kulinářských specialit ve stylu vepřových hodů se můžete těšit na velkolepou přehlídku dobového odívání od gotiky po renesanci, výuku historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů, velký královský rytířský turnaj, středověký jarmark atd. Rovněž vrcholem Karlštejnského vinobraní bude historický průvod pod „velením“ samotného císaře Karla IV. Slavnosti vína pořádají také v Mělníku (16. – 18. 9. 2005) – www.melnik.cz, kde se kromě jiného nachází krásný renesanční zámek s celoročně otevřenými vinnými sklepy ze 14. století, a v západočeské Kadani (24. 9. 2005) – www.mesto-kadan.cz. V rámci kadaňského, tzv. Svatováclavské vinobraní budete moci ochutnat letošní burčák a víno, prohlédnout si výstavu zaměřenou na vinařství na kadaňsku a zhlédnout zpracování hroznů. Program Mělnického vinobraní proběhne na třech scénách: hlavní scéna bude na náměstí Míru, country zazní z podia v Husově ulici a šermířské souboje, dobové tance a kejklíři budou k vidění na historické scéně na Palackého náměstí. I na Mělnické vinobraní zavítá císař Karel IV. se svojí družinou a na počest jeho návštěvy se nad městem rozzáří slavnostní ohňostroj.

Více o českých a moravských vínech se můžete dozvědět také v Národním salonu vín (www.salonvin.cz). Zejména vinařská oblast Jižní Moravy, která si vydobyla mezi znalci kvalitních vín stejnou prestiž jako francouzská Champagne, pak nabízí možnost poznat víno a kraj na kole. Jižní Morava je protkána sítí tzv. Moravských vinných cyklostezek (www.vinarske.stezky.cz, www.nadacepartnerstvi.cz), které protínají deset velkých vinařských oblastí a jsou lemovány spoustou vinných sklípků, kde se můžete po náročném sportovním výkonu bezstarostně oddat poznávání vína.

Mgr. Helena Kopecká
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism, odbor PR
tel.: +420 221 580 485
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.CzechTourism.com