Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Radnice Velkých Pavlovic pořídila dřevěnou sochu sv. Urbana

ČT 1, 2.5.2008

Moderátor

Neobvyklého ochránce, dřevěnou sochu svatého Urbana, patrona všech vinařů, dostane víno ve Velkých Pavlovicích. Radnice a místní vinaři pro něj staví nad městem také kapličku, kterou přijede za týden vysvětit brněnský kanovník.

Autor

Svatého Urbana, patrona všech vinohradníků a vinařů, pořídilo vedení radnice, když kupovalo u řezbáře z blízkých Rajhradic ceny. Jak jinak, než pro své nejlepší vinaře. Spolu s tím se zrodil nápad, postavit pro dřevěného světce důstojný přístřešek.

Zdeněk Kerber /nez./, místostarosta Velkých Pavlovic:

Svatý Urban bude stát nad Velkými Pavlovicemi uprostřed vinohradu a bude se dívat na vinohradníky, jak pracují a jak dobře se potom starají o své víno.

Autor

Město se rozhodovalo mezi 4 návrhy kapličky pro posvátnou sošku. Nakonec zvítězil ten, který sv. Urbana posadí mezi dřevo i kameny.

Zdeněk Kerber /nez./, místostarosta Velkých Pavlovic:

Na materiálu na stavbu se podílely naše družební města, vápenec pochází z lomu nedaleko slovenské Senice a dřevo pochází z lesů u Ždírce.

Jaroslav Buncko, autor sochy sv. Urbana:

Je to velmi náročná práce, protože je tam hromada hroznového vína a je to dělané z dubu.

Autor

Teď rozestavěnou kapli sv. Urbana slavnostně vysvětí brněnský kanovník Václav Slouk v neděli 11. května.

Osm vítězů Oenofora pochází z České republiky

23. 6. 2018 08:05, Pro tisk

Letošní 12. ročník mezinárodní soutěže vín Oenoforum byl velmi úspěšný pro naše vína. Ocenění za nejlepší kolekcí získalo Nové vinařství. Čtyři hlavní Šampioni letos putují do zahraničí. Moravští vina ...

Vína z Moravy, Vína z Čech