Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Salon vín je naše nejvyšší soutěž

Jablonecký deník, 1.3.2008

Otevřeli nový ročník Salonu vín ve Valticích, hlavním městě vína.

Jistě jste se již setkali se zlatou medajličkou na lahvích vína ' Salon vín České republiky ' s příslušným označením ročníku a možná jste se zeptali, co vlastně takový symbol znamená.

Salon vín ČR je naše nejvyšší soutěž vín. Cílem soutěže je vybrat nejlepších sto vín, která se potom prezentují v celoročně otevřené degustační síni na zámku ve Valticích. Tuto soutěž připravuje a koordinuje Národní vinařské centrum.

Letos naši nejlepší degustátoři vybírali pod vedením prof. ing. Vilma Krause, CSc celkem z 335 vín z 83 vinařství.

Vinař přitom nemůže víno do soutěže přímo přihlásit, ale víno musí nejprve uspět na některé z nominačních soutěží například: Valtické vinné trhy, Grand Prix Vinex, Víno a Destiláty, Encyklopedie moravských a českých vín.

Další specifikum je to, že vzorky k hodnocení vybírá sommelier Národního vinařského centra přímo u vinaře ve sklepě namátkovým způsobem z láhví příslušné šarže, tím je zaručena kvalita vína ve všech lahvích, které se objeví na trhu.

Z odrůd v letošním ročníku nejvíce uspěl Ryzlink rýnský (8 vín), Chardonnay (7 vín), Rulandské bílé a Ryzlink vlašský (po 6 vínech); z červených odrůd Frankovka (5 vín), Cabernet Sauvignon a Rulandské modré (po 3 vínech).

Z hlediska jakostních kategorií převažují pozdní sběry (39 vín) a výběry z hroznů (37 vín). Nejúspěšnějšími vinařskými firmami jsou v letošním ročníku Vinselekt Michlovský a.s. (17 vín), Vinné sklepy Valtice a.s. (7 vín), Vinařství Tomáš Krist (6 vín), Moravíno Valtice s.r.o. a Znovín Znojmo a.s. (po 5 vínech). Celkem je v novém ročníku Salonu vín zastoupeno 42 vinařských firem.

Dvě vína jsou z vinařské oblasti Čechy, ostatní vína z vinařské oblasti Morava. Z ročníků je nejvíce zastoupen ročník 2006 (55 vín) a 2005 (39 vín).

Ročně navštíví Salon vín ve sklepních prostorách Valtického zámku přes deset tisíc návštěvníků. Hostem byl v loňském roce i prezident republiky Václav Klaus.

PETR KREJČÍK