Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Svatomartinské víno

Radiožurnál, 11.10.2007

Příspěvek ke dni 8:50

Moderátor (Daniel Takáč):

Na svatého Martina, tedy 11. listopadu, se podle starých zvyklostí mohlo poprvé ochutnat mladé víno. V tento den hospodáři v minulosti přijímali do služby nové děvečky a pacholky a nebo těm stávajícím službu prodlužovali. A společnou dohodu ztvrdili právě přiťuknutím si sklenicemi s novým vínem. No a jaké bude to letošní svatomartinské? Právě dnes, tedy měsíc před tím, je 11. října, to má oznámit Vinařský fond. Jeho ředitel Jaroslav Machovec teď v Ranním radiožurnálu. Dobrý den, pane řediteli.Host (Jaroslav Machovec):

Dobré ráno a dobrý den vám i posluchačům.Moderátor (Daniel Takáč):

Jaké tedy to svatomartinské víno ročník 2007 bude a kolik ho vlastně vyrobili vinaři?Host (Jaroslav Machovec):

Tak já se domnívám, že bude dobré. Jako asi čekat jinou odpověď lze těžko, ale ten průběh letošního počasí byl takový, že jsme naplnění optimizmem a všichni vinaři už se těší, když tato vína vlastně se objeví na trhu a budou moci být posuzována právě vámi, těmi, kteří je budou ochutnávat.Moderátor (Daniel Takáč):

A je ho dost?Host (Jaroslav Machovec):

No určitě je ho dost a řekl bych, protože vlastně tu tradici znovu obnovenou svatomartinského tentokrát vlastně už za přispění Vinařského fondu, v podstatě už je to třetím rokem, kdy se snažíme o to, aby se dostala co nejvíce do podvědomí všech lidí, tak když jsme začínali v tom roce vlastně 2005, tak vín, které se objevily pod tímto označením, bylo 150 tisíc lahví. Letos očekáváme množství větší, než 500 tisíc lahví.Moderátor (Daniel Takáč):

Tak to je pěkný příbytek, dalo by se tedy říci. Ze kterých zvláštních odrůd se toto víno vyrábí?Host (Jaroslav Machovec):

Tak protože svatomartinské je chráněnou značkou, kterou drží Vinařský fond a je umožněno, aby bylo používáno všemi, kteří samozřejmě splní podmínky této značky a to je první věc, že je potřeba, aby tato vína samozřejmě byla ochutnána odbornou komisí, složenou z vinařů a degustátorů pod vedením pana profesora Krause, kdy vlastně to musí splnit všechna tato vína parametry, které jsou jim dány . A když jste se ptal na odrůdy, tak to je samozřejmě z odrůd, které jsou rannější. U bílých vín jsou to odrůdy Müller Thurgau a Veltlínské červené ranné. U červených vín je to Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Samozřejmě lze vyrábět i růžové víno, právě z těch druhých dvou jmenovaných odrůd a pochopitelně lze z těchto odrůd, tím myslím bílé, červené i růžové vyrábět i takzvané cuvé, což je vlastně směsí těchto vín.Moderátor (Daniel Takáč):

Pane řediteli, zkusme takové srovnání - na jedné straně baujolais nuovo a svatomartinské proti tomu? Jsou už to plnohodnotní konkurenti, když říkáte, že vlastně tu tradici několik posledních let obnovujete?Host (Jaroslav Machovec):

Samozřejmě já se domnívám, že jsou to plnohodnotní konkurenti. Pochopitelně baujolais se svou tradicí je tady X let. Já musím říci, že svatomartinské je tady podle nás déle. Nemělo tu marketingovou podporu, nebylo takovýmhle způsobem zpropagováváno. A musím říci, že každoročně také u nás v České republice se zkouší srovnávat tato dvě vína, tyto dvě vlastně mladá vína a musím říci, že svatomartinské z toho vychází velmi dobře.Moderátor (Daniel Takáč):

Pane řediteli, tak ještě měsíc budeme čekat a pak budeme ochutnávat a hodnotit a uvidíme, do jaké míry budou vaše názory korespondovat s tím, co si kdo sám zjistí. Samozřejmě proti gustu žádný dišputát. Každopádně za rozhovor vám dekuji, na shledanou.Host (Jaroslav Machovec):

To určitě a mějte se moc hezky, na shledanou.Moderátor (Daniel Takáč):

Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec v ranním vysílání Českého rozhlasu 1.Daniel Takáč

Osm vítězů Oenofora pochází z České republiky

23. 6. 2018 08:05, Pro tisk

Letošní 12. ročník mezinárodní soutěže vín Oenoforum byl velmi úspěšný pro naše vína. Ocenění za nejlepší kolekcí získalo Nové vinařství. Čtyři hlavní Šampioni letos putují do zahraničí. Moravští vina ...

Vína z Moravy, Vína z Čech