Vína z Moravy, Vína z Čech

akce a novinky

Salon vín ve Valticích – degustační expozice nejlepších vín

Salon vín ČR je výkladní skříní moravského a českého vinařství, protože je v něm každý rok uloženo sto aktuálně nejlepších vín vybraných v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín.

Vína v Salonu vín umístěném v prostorách zrekonstruovaného podzemí státního zámku ve Valticích slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k ochutnávání, a to s měsíční zimní přestávkou po celý rok.

Ochutnávat zde můžete sami, nebo si na pomoc povolejte profesionálního someliéra, který vám zážitek doplní zajímavým výkladem. A když vás některá vína okouzlí, což se nepochybně stane, můžete si je zde po jednotlivých lahvích také koupit.

V Salonu vín 2018 najdete:

  • 73 vín bílých, 23 vín červených, 2 vína šumivá a 2 vína růžová,
  • 19 odrůd révy vinné a 7 vín cuvée.
  • Z bílých odrůd v letošním ročníku nejvíce uspěli Ryzlink rýnský (17 vz.), Rulandské šedé (8 vz.), Veltlínské zelené (8 vz.), Chardonnay (8 vz.) a Sauvignon (7 vz.).
  • Z červených odrůd Frankovka (5 vz.), Merlot, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon (4 vz.) a Zweigeltrebe (po 3 vz.).
  • Převažují pozdní sběry (50 vz.) a výběry z hroznů (27 vz.).
  • Nejvíce zastoupenými ročníky jsou 2015 s 53 víny a 2016 s 37 víny.

Součástí Salonu vín je také naučná expozice věnovaná vinařství a prodejna dárkových předmětů, vinařské literatury, degustátorských skleniček či someliérských potřeb.

Salon vín patří mezi ty nejlepší turistické cíle v České republice, které mají spojitost s vínem a vinařstvím. Ne nadarmo získala také tato akce titul TOP vinařský cíl ČR a každoročně některý z jeho degustačních programů absolvuje přes 20 000 návštěvníků.

Otevírací doba

Pondělí: zavřeno
Úterý – čtvrtek: 9:30 – 17:00
Pátek – sobota: 10:30 – 18:00
Neděle (červen – září): 10:30 – 17:00
Otevřeno celoročně kromě ledna, kdy probíhá příprava expozice nového ročníku.

Vstupné

Návštěvníci si mohou vybrat buď z tzv. volné degustace, nebo z několika typů programů řízených someliérem.

A – Volná degustace

Jedinečná příležitost ochutnat kterékoliv z uskladněných vín (mimo vína šumivá a speciální výběry). Od každého vína je otevřena jedna láhev. Během degustace je k dispozici someliér, který podává na požádání návštěvníků informace o víně a jednotlivých vinařstvích.

A1 – Volná degustace standardní – cena 399 Kč (standardní doba degustace 90 min.).
A2 – Volná degustace prodloužená – cena 499 Kč (prodloužená doba degustace 150 minut).

B – Degustace s „By The Glass“

Možnost individuálně ochutnat vybranou kolekci až 16 vín s využitím moderního výdejníku vín značky „By The Glass“. Počet degustovaných vín závisí na výši zakoupeného kreditu.

B1 – cena 100 Kč (doba trvání programu je cca 15–20 minut, výše kreditu 100 Kč).
B2 – cena 250 Kč (doba trvání programu je cca 20–25 minut, výše kreditu 250 Kč).

C – Řízená degustace

Programy degustace vybraných vzorků řízené someliérem. Počet účastníků těchto programů je min. 8 a max. 45 osob. Termín řízené degustace doporučujeme domluvit dopředu. Bez potvrzení rezervace termínu není možno provedení řízené degustace garantovat.

C1 – cena 160 Kč
Vybraná kolekce 4 bílých a 4 červených odrůd dle výběru someliéra (mimo vína šumivá a přírodně sladká). Doba trvání programu je cca 20–30 minut.

C2 – cena 270 Kč
Vybraná kolekce 5 bílých a 4 červených odrůd a 1 přírodně sladkého vína dle výběru someliéra. Doba trvání programu je cca 40–50 minut.

Více informací naleznete zde.

Rulandské bíle ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

5. 12. 2018 08:53, Pro veřejnost

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice ...

Vína z Moravy, Vína z Čech