Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

Znojemsko video blog cyklostezky

Znojemská vinařská podoblast

znojmo

 

Znojemská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Znojemsko leží v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny tvořené prahorními útvary. Na jejich výběžcích zejména v severní části podoblasti vznikly kamenité půdy, na nichž se skvěle daří Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému. Pro okolí Dolních Kounic je pak typické pěstování modrých odrůd, hlavně Frankovky.

 

Město Znojmo bylo vždy význačným vinařským střediskem, což dokládá spleť dlouhých chodeb vinných sklepů přímo pod městem. V blízkosti města se táhnou prvotřídní viniční polohy se štěrkovým podložím překrytým místně spraší, případně i s polohami jílů. Tyto vinice se nalézají v pásu od Kraví hory směrem na Hnánice. Od Znojma na jih se táhne podél hranice s Rakouskem řada známých viničních tratí přes Šatov, Chvalovice, Vrbovec, Hnízdo, Slup, Jaroslavice až do Hrušovan nad Jevišovkou, většinou s půdami sprašovými nebo štěrkopísky. Na východ podél Dyje jsou viniční svahy v Tasovicích a Hodonicích. Ve střední části Znojemska leží několik významných viničních celků na Únanovce a Jevišovce se známými vinařskými obcemi Těšetice, Lechovice, Borotice. 

Pro Znojemsko je typická produkce bílých aromatických vín. Kromě Veltlínského zeleného, které je hlavní odrůdou, se tu dobře daří odrůdám Müller Thurgau, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Pálava. Skvělé kvality dosahují i odrůdy Rulandské bílé, Rulandské šedé a Rulandské modré.

> Výpis vinařů a vinných sklepů ze znojemské podoblasti
Výpis vinařských turistických cílů ze znojemské podoblasti:
> vinařská muzea
> vinařské zajímavosti
> kalendář vinařských akcí
> Výpis ostatních turistických cílů a služeb ze znojemské podoblasti na www.jizni-morava.cz

Vinařské trasy ve znojemské podoblasti:

Znojemská vinařská stezka, Brněnská vinařská stezka, Moravská vinná stezka

Doporučené www stránky s turistickými informacemi a vinařskými turistickými programy:

www.znojmocity.cz - oficiální stránky města Znojmo. Najdete zde dostatek informací o historii, památkách a turistických zajímavostech. Stránky mají také kulturní kalendář a databáze služeb včetně ubytování.

www.sklepniulicky.cz - pozvánka do vinařských obcí na jihu znojemska, které jsou sdruženy ve svazku vinařských obcí Daníž. Na stránkách naleznete informace o vinných slepech, turistických zajímavostech a službách.

www.nppodyji.cz - oficiální stránky správy Národního parku Podyjí. Vedle podrobných informací o přírodních podmínkách najdete také spoustu zajímavostí, mapy a 3D animace terénu včetně virtuálního průletu kaňonem řeky Dyje.

www.mkrumlov.cz - oficiální stránky města Moravský Krumlov. Najdete zde informace o památkách, turistických zajímavostech i službách.

www.mesto-miroslav.cz - informační server města Miroslav. Není zaměřen na turistiku, najdete zde informace z historie. Zatím chybí informace o službách.

www.ivancice.cz - oficiální stránky města Ivančice. Najdete zde informace o památkách, turistických zajímavostech, službách a rozsáhlou prezentaci cyklostezek v okolí Ivančic včetně map.

www.dolnikounice.cz - oficiální stránky města Dolní Kounice. Naleznete zde dostatek informací z bohaté historie obce a o památkách. Bohužel chybí kontakty na ubytování a další služby.

www.hrusovansko.cz - oficiální stránky regionu Hrušovansko s dostatkem turistických informací včetně nabídky turistických programů a ubytování.

www.znovin.cz - na webových stránkách naleznete informace o rozsáhlé nabídce vinařských turistických programů Znovínu Znojmo.

Turistická a vinařská informační centra:

Turistické informační centrum Znojmo
Obroková 10, 669 01 Znojmo, tel.: 515 222 552
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.znojmocity.cz

Návštěvnické a informační centrum Znovín Znojmo, a.s.
Loucký klášter, 669 02 Znojmo, tel.: 515 267 458
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.znovin.cz

Vinařské informační centrum – Ampelos, a.s., vrbovecké sklepy
tel.: 515 230 103, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ampelos.cz

Návštěvnické a informační centrum NP Podyjí – Čížov
971 02 Čížov, tel.: 515 291 630
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.nppodyji.cz

Turistické informační centrum Moravský Krumlov
Smetanova 167, 672 01 Moravský Krumlov
tel.: 515 321 064, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.mkrumlov.cz

Městské kulturní a informační centrum Miroslav
nám. Svobody 13, 671 72 Miroslav
tel.: 515 333 201, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.mesto-miroslav.cz

Kulturní a informační centrum v Ivančicích
Palackého nám. 12, 664 91 Ivančice
tel.: 546 451 870, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ivancice.cz

Kulturní a informační centrum města Dolní Kounice
Masarykovo nám. 2, 664 64 Dolní Kounice
tel.: 546 420 005, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dolnikounice.cz

Turistické informační centrum Hrušovany
nám. Míru 22, 671 67 Hrušovany nad Jevišovkou
tel.: 515 229 897, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.hrusovansko.cz


Mikulovská podoblast | Velkopavlovická podoblast | Slovácká podoblast